Mały Rysiek VS Niebieski Filip — co nam oferują

VS

 

Małe procki tanie i coraz popularniejsze z 2ch stajni  , co nam oferują i który lepszy , pewnie nie uda mi się na to pytanie odpowiedzieć …ale ….

Mamy takie czasy, że technologia się rozwija dynamicznie i ciężko nadążyć, zaś producenci zasypują nas nowinkami, które z kolei się robią coraz tańsze i dostępniejsze  dla  amatorów.   Dlatego teraz chciałbym porównać 2 podobne do siebie istoty mianowicie :

STM32F103CBT6    i   GD32VF103CBT6 

Jeden znany i lubiany , drugi świeży jeszcze nieletni …. ale jakże podobny.  To co nam wyjdzie to tylko podgląd bo w obu przypadkach mamy różne technologie , niemniej nazewnictwo układów firmy GigaDevice jest bardzo wymowne i firma skądinąd bardziej znana jest z układów STM-podobnych jak  choćby  GD32F103CBT6 :)

Oba więc układy są dość różne , ale także podobne ….

 


Żeby było zabawniej  oba są w takich samych obudowach ….    LQFP48   i oba są 32 bitowe możemy więc pokusić się o porównanie parametryczne …  Gotowi ?? to jedziemy …


 

STM32F103CBT6  —–> | <—–  GD32VF103CBT6 

Producent :            ST Microelectronic         |         GigaDevice

Rdzeń :                     ARM Cortex M3         |        Risc-V  Bumblebee N200 

Obudowa :                                              LQFP48

Max FRQ:                            72 MHz           |          108 MHz

Pamieć FLASH:                                     128 KB

Pamieć RAM:                       20 KB             |          32 KB 

CENA za 20 szt :                  22.40 USD     |       18.54 USD    Aliexpress

 


Na tym poziomie już widać przewagę ,  głównie z powodu większej ilości pamięci SRAM oraz wyższego zegara , przy zachowaniu tego samego rozmiaru i poborze energii jakim się chwiali GD na poziomie 1/3 zapotrzebowania rdzenia ARM Cortex M3. Co w dobie ECO-Maniany  jest naprawdę imponujące ….   Cena również nie jest bez znaczenia jednakże wiekszosć układów kupujemy na aliexpresie …. więc wyżej widać ceny „promocyjne” za pakiet 20 szt układów …   z czego wypada jednak oszczędność 4 USD na 20 szt … a to też coś …  żeby jednak nie było   zerkniemy na ceny jednostkowe w rodzimym TME :

  • STM32F103CBT6   w TME  — 1szt : 22.31 (brutto)
  • GD32VF103CBT6   w TME  —  NIEDOSTĘPNY  
  • GD32F103CBT6     w TME  — 1szt : 11.27 (brutto)

Celowo przytoczyłem cenę produktu podobnego do STM32F103  gdyż wdaje mi się że gdy pojawi się w handlu wersja z rdzeniem RISC-V  to cena będzie na podobnym poziome – pokuszę się o nawet zaryzykowanie stwierdzenia że zmieści się w przedziale  11  do  18 pln /szt brutto .

Reszta porównania to już w sumie tylko peryferia, ale również ważne …  wiec jedziemy dalej z porównaniem  tego co w środku znajdziemy


 

STM32F103CBT6  —–> | <—–  GD32VF103CBT6 

Timery 16Bit :         3x General                    |    4x General

1x Advanced                 |    1 x  Adwanced

—–                         |    2 x Basic

Systick:                                                        1

Watchdog :                     1                           |              2

SPI:                                2                           |              3

I2C:                                                             2

I2C:                             —–                          |              2

CAN:                              1                           |              2

USB:                                                           1 

UART:                                                         3   

GPIO:                                                         37

ADC:                              2 przetworniki 12bitowe  10 kanałowe 

DAC:                              —–                        |          2 

RTC:                                                            1

Zakres Napięć :            2 – 3.6 V                 |         2.6 – 3.6V

 


W sumie za mniej mamy więcej,  w tym samym rozmiarze i bardziej ECO.  zerknijmy jeszcze na  schematy blokowe , które są bardzo podobne ..  i właśnie dlatego pokusiłem się o takie porównanie,  bo firma GD wyciągnęła rdzeń ARM ze swojego produktu STM-podobnego i zastąpiła go rdzeniem RISC-V.  Nie jest to miejsce na roztrząsanie poprawności politycznej  unlegal clone vs  legal opensource  bowiem nie wiem i jak to się odbywa na ich poziomie i nikogo nie zamierzam też oczerniać za takie czy inne produkty. A opieram się na nazwach kodowych układów, oraz notach.  :)

Prawda, że podobnie ??    No ale mniejsza … RISC-V  jest poza OpenSource , również tańszy puki co i bardziej ekologiczny. Nowocześniejszy i dynamicznie się rozwija dlatego też wiele firm inwestuje w rozwój tego rdzenia. Co nam amatorom programowania wychodzi na dobre.

Gorzej niestety wypada kwestia narzędzi:  O ile rdzeń ARM doczekał się wielu narzędzi programistycznych, a zestawy developerskie choćby od STM są tanie , podobnie jak i sztandarowy programator ST-Link  czy J-Link i 1000 podobnych prostych i tanich tudzież ich mało etycznych klonów  mają już mocno wyrobioną pozycję i są nie do zdarcia i niezawodne. O tyle w kwestii RISC-V mamy jeszcze dość kłopotliwą sytuację. I mimo współpracy z J-Linkiem musimy stosować różne protezy i kombinacje.  A na dodatek nie każdy rzuci  kilka stówek na oryginał …

Dlatego też dobrze, że o dziwo GigaDevice oferuje całkiem sprawnie działający mechanizm Bootloadera DFU , który działa zarówno przez USB jak i UART .

Ponadto postanowiliśmy na naszym forum stworzyć dedykowany dla GD Jtag w oparciu o układ GD32VF103CBT6  wiec wydaje się że niebawem coś się wykluje, jedyny kłopot to dostawy z CHRL, które trochę trwają a jeszcze w obecnej sytuacji mogą potrwać. Niemniej Będziemy informować na bieżąco:)

Kolejna sprawa to jak wspomniałem tzw DEV kity  – czyli zestawy developerskie , jeśli chodzi o STM32F103  to mamy tanie wraz z programatorem zarówno Discovery jak i Nucleo od producenta oraz całkiem spory wysyp jeszcze tańszych Chińskich płytek np:

MAPLE MINI  za niespełna  3 dolary …  i za tą samą cenę Longan NANO  , który oferuje również więcej od wersji z ARM

VS

Osobiście do niektórych projektów wybrałbym obecnie LONGANA , jest tani nawet z LCD cena jest dość niewielka, a konstrukcja bardzo kompaktowa .  Co do wydajności  obu procków na chwilę obecną niema się chyba co wypowiadać …  trzeba by jakiś benchmark napisać …  choć STM podaje dla swojego układu:

  • STM32F103  72MHz  Cortex-M3  —  1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)

To w przypadku GD32VF103  nie znalazłem tych informacji więc tez nie mam się jak odnieść i do czego dlatego staram się porównać sprzętowo co i tak jest jedynie poglądowe , a nie decyzyjne .

Jak już wiemy oba układy są w tych samych obudowach warto wiec jeszcze sprawdzić pinout  bo może się okazać, że są zgodne pin-to-pin :

 

 

Co za niespodzianka …. Można je stosować zamiennie w tych samych obwodach :)

Myślę że to na tyle wystarczy w chwili obecnej i daje jako taki obraz , jak też skłania do przemyśleń.  Co zastosować w projekcie … ARM czy RISC-V  ??

Ja tego nie wiem … nie teraz bynajmniej bo jest za wcześnie na takie osądy , ale mi osobiście procek się podoba .. :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *