LGT8F88A — programowanie w ECLIPSE

mlfw10369-Flutter_cry

Tak nasz mały klon ATmegi88 okazuje się być całkiem zmyślnym ustrojstwem po zabawach z Arduino IDE nie zaobserwowałem żadnych komplikacji w działaniu czas więc było się przenieść na moje ulubione środowisko jakim niewątpliwie jest Eclipse w wersji Hatsune :)  …….

Tak więc czas się tym zająć ….  na początek zapoznajmy się z dokumentem:

migrating_from_atmega88_to_lgt8f88a

Poczytaliśmy zatem odpalamy Eclipse i Tworzymy nowy projekt jak dla AVR  :) Nazywamy go …  np. LGT8F88 – Blink

Niema tu nic tajemniczego i żadnej zmiany gdy zostanie już utworzony nasz projekt tradycyjnie dodajemy nowy plik źródłowy main.c :)

Teraz czas wybrać procesor możemy to zrobić następująco:

Wchodzimy we Właściwości projektu i wybieramy ATmega88 oraz taktowanie 16Mhz gdyż takie jest ustawione na naszej płytce Iteaduino Lite.

Przechwytywanie

 

Teraz czas przejść do naszego pustego main.c  gdzie musimy wpisać kod.  Z pliku pdf podanego wcześniej wynika że LGT8F88 jest zgodny programowo z ATmegą88 i kompilatory dla AVR są dobre również dla niego.  Moje Eclipse Hatsune  pracuje z Toolchainem ATMELa dla AVR więc zobaczmy czy da radę ….  napiszemy więc banalny program do migania diodą :

Przechwytywanie

Jak widać dioda dajemy na PortB 5  gdyż właśnie to jest D13 w arduino gdzie jest podłączona Dioda Zielona.. Tu są pinouty Arduino z atmegą 328:

Atmega328_2

 

Jak widać na pinie PB5 jest D13 Arduino :)

Zatem kompilujemy nasz program, niema żadnego kłopotu uzyskaliśmy plik .Hex który możemy wgrać do naszego LGT  programem LGT8F88a HEx Uploader, który opisałem tutaj: sunsoft-lgt8f88a-hex-uploader

Przechwytywanie1

Po chwili jak widać ładnie nasza zielona diodka miga co 0,5 sek …. zatem nasz LGT8F88A działa pod ATmel Toolchainem dla AVR i możemy pisać nasze programy w czystym C pod ulubionym Eclipse:)

To wszystko …. a może jednak nie :)

Jako, że wgrywanie naszego programu może być irytujące … możemy zrobić sobie możliwość wgrywania programu prosto z eclipse :) W tym celu odwiedzamy właściwości projektu i wybieramy zakładkę  AVR/AVRDUDE:

Przechwytywanie

w sekcji Programer configuration jak widzicie jest USBASP, który nie działa z naszym LGT — szkoda . Klikamy wiec na NEW :

Przechwytywanie

Gdzie nadajemy nazwę naszemu nowemu programatorowi: LGT8Fxx_bootloader, następnie wybieramy z listy dostępnych programatorów  ARDUINO i teraz koniecznie ustawiamy :

  • Override deflaut port(-P)  na np:  com7 (u mnie na nim jest iteaduino)
  • Override deflaut baudrate (-b) na 19200

Czyli dokładnie jak widać na obrazku: )

I od tej pory możemy przy pomocy naszego „programatora” wgrywać program do LGT8F bezpośrednio z Eclipse tak jak do AVR przez USBASP.

Przechwytywanie2

 

CIEKAWOSTKA ….  Od tej pory przy wyborze mikrokontrolera mozemy kliknąc na LOAD MCU  i … nasz LGT zostaje zidentyfikowany jako ATMega88 :)

Miłej zabawy :)