LGT8F88 — Line Follower ….

rb5x

Tak … wspomnień czar i ten nostalgiczny bzik … na foce wyżej widać wspaniałą maszynę jaką był RB5X  gdy zaczęto go produkować w oparciu o procesory motorolli w 1982 roku…  cud techniki …  i wpływy Star Wars  nie dają się nie dostrzec :)  Co ciekawe  RB5X jest produkowany do dziś …. :) Ale co ma on wspólnego z tytułem ??

No cóż to, że też podążał za linią między innymi funkcjami :) i jest po prostu śliczny zresztą za 450 USD można nabyć obudowę z układem jezdnym .. ale nie o tym tym razem.  Będziemy raczej się rozpisywać o robocie typu line follower ….

Ale czym on jest ??

LF to po prostu  urządzenie potrafiące śledzić linię, która może być np czarna linia na białym tle  lub odwrotnie, a może być również magnetyczna :)

W sieci pełno jest opisów jak zbudować LFa  czy to na Medze , czy STM32 czy innym mikrokontrolerze.  Wszystkie jednak konstrukcje mają cechę wspólną jaką jest działanie, które możemy prosto przedstawić na schemacie blokowym:

Przechwytywanie

Jak widzicie nic trudnego widzimy tu podstawowe elementy każdego robota LF:

  • Czujniki optyczne (refleksyjne, odbiciowe) np TCRT5000
  • Komparator
  • Mikrokontroler
  • Mostek H

Jak widzicie komparator nie jest konieczny, możemy odczytywać czujniki Analogowo poprzez ADC wbudowane w Mikrokontroler :)

Tak więc pozbierajmy potrzebne nam części do budowy naszego LFa, które znajdziemy w podręcznym zlewie czy na dnie szuflady ….

SS104171

Hmmm… no trochę tu mamy :)

  • Podwozie z silnikami 50:1
  • Akumulatorek
  • Sterownik silników L298P
  • Mikrokontroler LGT8F88A
  • Wyświetlacz noki ??

hmmm czego to nie ma w tym podręcznym zlewie …  ale to właśnie się nam wszystko przyda , jednak czegoś brakuje …. a tak czujniki refleksyjne są na spodzie podwozia :)

 

Wszystkie potrzebne nam elementy już opisałem na stronie , i można łatwo sobie poradzić z przetestowaniem ich podczas budowy naszego LFa :)

1. sterownik silników l298n
2. czujnik odbiciowy tcrt5000
3. miniq 2wd platforma mobilna
4. iteaduino-lite
5. lcd nokia 5110/3310

Teraz możemy przystąpić do budowy sprzętowej naszego LFa …  a następnym razem napiszemy kod dla naszego robocika …  chyba, że chcecie to zrobić sami ??  w każdym razie  na pewno zajmiemy się kodem :)  a, później . ….. kto wie … :)

Miłego składania :)