LCD Nokia – część 2

image_1247063499834

 

Kolejnym tanim i ciekawym LCD z telefonu jest czarno-biały  wyświetlacz pochodzący z telefonu Nokia 1202.  Również jest bardzo tani ale też i trudniejszy w użyciu gdyż jego piny są wyprowadzone na foli za to posiada podświetlenie, którego nie mają te z N5110 czy 3210 i podobne gdzie podświetlenie jest osobne na płytce :)

original-nokia-1202-lcd-display-screen-sparepart-repair-mnoservices-1005-18-mnoservices@1

 

Może jest trudniej, bo wymaga używania gniazda lub też przy umiejętnym lutowaniu możemy go łatwo przylutować do płytki :)  Niemniej gdy zaczyna nam brakować miejsca na  84x48px  to ten własnie daje nam  więcej gdyż dysponuje rozdzielczością   96x68px ponadto wydaje się być wygodniejszy w użyciu gdyż posiada wbudowane podświetlenie więc nie musimy się nim przejmować na płytce :)

Różnice jednak są nie tylko w rozdzielczości .

  •  LCD z Noki 1202 używa na SPI 9 bitów a nie jak poprzednie 8bitów niemniej nie jest specjalnie problematyczne bowiem wystarczy wiedzieć, że pierwszy bit naszego 9 Bitowego pakietu wskazuje czy wysyłamy “POLECENIE” czy “DANE”  natomiast w poprzednim ustawialiśmy bit D/C :)  Dla nas oznacza to że wystarczy nam tylko  3 piny do komunikacji z LCD  (SCLK, MOSI i /CS) a nie 4 jak w 5110/ 3210

Jest jednak mały kruczek w 9 bitowym SPI  otóż musimy użyć programowego SPI żeby mieć wsparcie dla trybu SPI 9bit  gdyż większość uC wspiera tryby 8/16 i 32bit dla SPI.

TIPS:

W zasadzie nasz problem można łatwo rozwiązać i tym samym stworzyć  hybrydowe 9bitowe SPI. W tym celu wystarczy przed transmisją wyłączyć sprzętowe SPI i ręcznie przełączać 1 bitem Zegar i Dane, a potem z powrotem włączyć sprzętowe SPI i wysłać pozostałe 8 bitów.  Nie jest to takie trudne jak wygląda :)

  • Innym problemem jest to, że te tanie LCD nie mają żadnych wsporników ani otworów montażowych :( a połączenie jest realizowane za pomocą wspomnianego kawałka foli gdzie piny mają trochę mały raster 0,6mm i powinny być przylutowane do płytki. Pinów jest 12 ale dwa zewnętrzne 1 i 12 nie są z niczym połączone i stanowią tylko dodatkowe wzmocnienie połączenia.

Co gorsza możemy kupić sam LCD (zamiennik do telefonu) lub cały telefon , natomiast nie dostaniemy go na gotowym module jak LCD z 5110 czy 3210 i podobnych. Dane na temat tego LCD szczegółowe można jak zwykle znaleźć na stronie radzieckiej:

Nokia 1202 LCD

skąd mamy pinouty :

 

PIN Nazwa Opis
0 nie używane
1 ! RESET RESET
2 ! CS SPI Chip select
3 GND
4 SDA (MOSI) SPI MOSI (podobno może działać na I2C)
5 SCLK SPI CLK
6 VDDI Napięcie zasilania dla  I/O 1,6 ~ 3,6 V
7 VDD Napięcie rdzenia 2.4 ~ 3.3V
8 GND
9 -LED
10 + LED
11 nie używane

Dowiadujemy się z powyższej strony, że sterownikiem jest STE2007 firmy ST, którego notę zamieszczam też tu :

STE2007.PDF

właśnie stąd wynika że :

Kontroler STE2007 pozwala także na pracę interfejsu I2C, w niektórych przypadkach może to być lepszym rozwiązaniem niż SPI. 

Na powyższej stronie znajdziemy też przykładową płytkę :

PrzechwytywanieN1202

kody dla STM32F103 / LPC2103 oraz element biblioteczny do eagle.

Płytka dostępna na w/w stronie jest ciekawa , ale dla mnie za duża i niezbyt poręczna choć posiada dodatkowo dżojstik. Niemniej bazując na poprzedniej płytce pod LCD z N5110 postanowiłem zrobić zgodną pinowo płytkę pod ten LCD :

Schemat połączeń :

N1202_SCH

jak widać niema tu nic trudnego jedynie R2 stanowiący rezystor/zworkę czyli 0R  instalujemy gdy nie używamy układu sterowania podświetleniem przez tranzystor ale to chyba jest jasne i nie wymaga tłumaczenia:)

Płytka zatem w mojej wersji prezentuje się następująco:

Przechwytywanie

 

Jest niewielka i pozwala na używanie jej w aplikacjach z użytym LCD z poprzedniej części. Wzoru PCB w załączniku ale każdy szybko może sobie zrobić podobną czy też używać tej  dostępnej na w/w stronie. Oprogramowanie jest też dobrze opisane ale przy okazji zaprezentuję działanie tego LCD z XMosem.

Miłej zabawy…

[dm]39[/dm]