Laserowy pomiar odległości – co potrzebujemy….

pointer

 

Po tym jak poznaliśmy już część teoretyczną i zasadę działania naszego może szumnie nazwanego miernika odległości, czas na zebranie potrzebnych elementów. Potrzeby nasze nie są wielkie i w zasadzie każdy znajdzie coś u siebie ….

Jako że to miernik laserowy  będziemy potrzebowali laser…  Nie ma sensu się bawić w  diody laserowe i budowanie driverów dlatego posłużymy się tanim i gotowym chińskim ale całkiem sprawnym wskaźnikiem laserowym który można dostać byle gdzie za parę zł. Na przykład taki jak na naszym obrazku tytułowym :)

pointer

 

lub takie małe coś jak mam też do dyspozycji w moich zasobach…

Przechwytywanie

Drugą ważną sprawą jest kamerka… W naszym przypadku użyjemy kamerki internetowej na USB. Zmartwię trochę laptopowców gdyż nie bawimy się kamerką wbudowaną  ze względu na małą możliwość  manipulowania nią.

kamera-logitech-quickcam-chat-skype-6469-8937

 

 

Przyda się też kartonik, plasticzek czy inne coś pozwalające nam  umieścić nasz wskaźnik laserowy równolegle do kamerki.

 

Przygotowanie lasera półprzewodnikowego:

Z pewnych względów postanowiłem jednak przygotować odmienne rozwiąazanie lasera dzięki czemu ułatwię sobie montaż w docelowym układzie oraz możliwość sterowania.

Dioda laserowa 3mm wraz z PCB ustalającym :

3_3mm rnd cir

 

Nasza dioda laserowa będzie wymagała odprowadzania ciepła więc montujemy jąaa na radiatorze aluminiowym:

 

Optyka zostanie osadzona w mosiężnym korpusie specjalnie dostosowanym do obudowy z mocowaniem z ABS  na której zamontujemy całość:

 

Wyżej widać już zamontowaną soczewkę z pierścieniem ustalającym w korpusie z mosiądzu .  To rozwiązanie pozwoli nam na pomiary w zasięgu ok 40 – 60m, aż nadto dla naszych zastosowań.  Całość elementów prezentuje się następująco:

Teraz czas to wszystko zmontować tak byśmy mogli uzyskać gotowy moduł lasera, ale bez drivera :

Teraz czas na driver który będzie zasilał naszą diodę laserową prądem 250mA ale jego poznamy nieco później …  po tym jak poznamy nieco teorii oraz budowy diod laserowych. Jednak o tym w  następnym artykule.

 

 

1 myśl w temacie “Laserowy pomiar odległości – co potrzebujemy….

  1. Mała aktualizacja wpisu …. następna cześć będzie już traktować o budowie i działaniu diody laserowej oraz zbudujemy sterownik naszej diody , choc w sumie można użyć gotowego chińczyka , ale ktoś może chcieć zrobić swój i użyć np diody z nagrywarki CD/DVD.

Możliwość komentowania jest wyłączona.