Korzyści płynące z adaptacji ZL3AVR do ARDUINO

Jak wiadomo samo SunDuino jak i Arduino jest tylko płytka z mikrokontrolerem i środowiskiem programistycznym, umożliwia nam wolność wyboru połączeń i nie dysponuje zadnym zbędnym balastem – jest to duża zaleta bowiem dzięki temu ma niewielkie rozmiary jest poręczna i wygodna w programowaniu.

Ale może się zdarzyć , że posiadamy płytkę startową np wymieniona tu ZL3AVR  nic więc nie stoi na przeszkodzie by po kilku modyfikacjach użyć jej w tym świetnym środowisku jakim jest ARDUINO IDE.

Dzięki zmianie mikrokontrolera i ustawieniu go w odpowiedni sposób , ora po zastosowaniu bootloadera i jeszcze paru zmianach na samej plytce , dysponować możemy wiekszą wersją ARDUINO , która posiada na pokładzie pokaźny zestaw dodatkowych akcesoriów jak wyświetlacz LCD , 4 wyswietlacze LED , Diody , klawiaturę i Opampy dla ADC , IR itd .

Dla tych co zakupili sam laminat proponuje zrezygnować z układu konwertera poziomów MAX232 i gniazda DB9 w to miejsce lepiej odrazu zamontowac piny do podłaczenia konwertera USB UART np naszego SUN-002 czy tez innego na układzie FTDI , tych co kupili gotowy też nie bedę martwil bo moga kozystac z wbudowanego konewertera jeśli posiadają port COM w komputerze , lub zakupićprzejściówke USB – RS232 na układzie PROFILIC  czy tez FTDI i tez kozystac dowoli.

Wspomniana przeróbka płytki polega na doprowadzeniu sygnału Auto Reset z konwertera (COMA) do mikrokontrolera , gdyz na płytce ZL3AVR go niema  nie mówiąc o tym ze nie został tez wyprowadzony sygnał RESET  co wymaga tylko odpowiedniego podłaczenia rezystora i kondensatora ceramicznego , oraz ewentualnej zmianie rezystora PullUP resetu na 10Kom.

W brew temu co myslicie plytka nie traci funkcjonalności , a wręcz dostaje nowe moźliwości.

Możemy pracowac w każdym śroowisku programistycznym łacznie z ARDUINO IDE niezmieniając platformy sprzętowej co też nie jest bezzasadne zwłaszcza dla początkujących  – zmiana samego procesora jest tańsza niż zakup nastepnej płytki rozwojowej czy zestawu startowego.

Dzieki takiemu rozwiązaniu nasza ZL3AVR nie laduje na dnie szuflady , a dopiero zaczyna pokazywać jak moc w niej jest ukryta:

charakterystyka zmian:

STANDART                        UPGRADE

Atmega 32                         ATmega644

32Kb FLASH                     64KB FLASH

BASCOM                             BASCOM

AVRStudio                           AVRStudio

WinAVR GCC                      WinAVR GCC

——————                       ARDUINO IDE

 

Dzieki Upgradeowi zyskujesz nowe mozliwości możesz uruchomić każdy program ARDUINO na swojej PŁYTCE , poznajesz elektronikę od innej strony teraz wszystko dla arduino jest też dostępne dla Ciebie bez zmiany platformy.

W przygotowaniu również specjalna płytka shield dla ZL3AVR , która umożliwi dodatkowo używanie płytek Shield dla ARDUINO.