Konwerter RS232 – UART TTL

imgres

RS232 jest podstawowym medium komunikacyjnym nie tylko od zarania komputerów, ale też w naszych układach elektronicznych, gdzie często używamy go do komunikacji z komputerem PC czy też z modułami WI-FI lub Bluetooth. Zwyczajowo zwany w PC  – COM Port zniknął już niemal z komputerów  zostawszy wyparty przez różnego rodzaju przejściówki i adaptery USB UART, ale często zachodzi konieczność zastosowania … 

Konwersji z poziomu TTL  na RS232 dokonuje np. układ MAX232:

MAX232 CSE-500x500-500x500 A jego schemat blokowo-funkcjonalny prezentuje się następująco:

1798

Układ produkuje wiele firm, ale ten jeden jedyny  pochodzi z firmy MAXIM  i uważam że jest zdecydowanie lepszy od innych. Ten popularny układzik znany jest każdemu zapewne więc nie będę się nad nim rozwodził specjalnie. Układ ma banalny schemat aplikacyjny :

max232_serial_microcontroller

 

Oczywiście układ swego czasu potrafił wielu przysporzyć kłopotów nie działaniem. Problemem była zwykle wbudowana przetwornica napięciowa (doubler / inverter) wymagający odpowiednich w odpowiedni sposób podłączonych kondensatorów elektrolitycznych. Obecne wersje układu jak np. MAX232CSE nie stwarzają już takich kłopotów gdyż wystarczają im do poprawnego działania  kondensatorki monolityczne 0,1uF (100n) co zresztą znacznie upraszcza układ i redukuje jego rozmiary.

Zapewne spytacie teraz po co w dobie USB opisuję takiego archaicznego dinozaura ??

– to proste ..

Układ ten jeszcze długo pozostanie w użyciu gdyż niezliczona liczba różnych urządzeń pracuje w poziomach napięciowych RS232 i wymagana jest konwersja na TTL  CMOS 3,3 lub 5V. Dzięki układzikowi możemy łatwo nasz układ podłączyć do starszego modemu czy innego sterownika , kontrolera , RFID itd….

I właśnie z takiego powodu zostałem zmuszony do zbudowania takiego konwertera ….. Wprawdzie zwykle używam z moją ATB  układu z KAMAMI:

kamodrs

KAmodRS , który został na stałe wkomponowany w zestaw ATB gdyż bardzo mi tam tradycyjnego COM (DB9)  brakowało … no ale właśnie potrzebowałem coś dodatkowego dodatkowego i podręcznego … Nie będę wszędzie mojego ATB targał :P  Tym sposobem powstał  …  SUNmodRS232 ….

Układ nie jest w sumie niczym specjalnym,  typowa aplikacja układu MAX232CSE ale …… zanim ale się wyjaśni ,… schemat jest dokładnie taki sam jak w nocie czy też KAmodRS z Kamami :

Przechwytywanie

Jedyne zmiany jakie poczyniłem to możliwość pracy z sygnałami TTL CMOS 3,3V oraz diody sygnalizujące transmisję i to właśnie to ale…

Jakby ktoś jednak chciał dodać  sobie diodki  to może to zrobić dokładnie tak:

Przechwytywanie

wprawdzie docelowo dodałem tranzystory do sterowania ledami , ale to bez różnicy :) większej gdyż większość będzie używać tylko z logiką ttl 5V .

Tymczasem całość prezentuje się następująco:

SS104801 SS104802 SS104804 SS104800 SS104803Płytka została zamówiona w CHRL, całość dostosowana do zamontowania w panelu przednim obudowy i będzie stanowić uzupełnienie kilku modułów w systemie RSHI, ale też i nie tylko …..   Nie będę tu prezentował wzoru płytki i schematu prezentowanego układu gdyż jest banalny, ponadto można kupić tez gotowca chińskiego :

0_0_productGfx_f936d26c2e1869dd98ccc1d66d79ba2e

dostępnego za parę złociszy w Taniocha MARKT :)

Miłej konwersji …..

 

 

 

4 myśli w temacie “Konwerter RS232 – UART TTL

    • Zauważcie że znamienita cześć świetnych nowoczesnych chińskich zestawów EVB dla ARM i nie tylko ma … na pokładzie kochane DB9 i MAxika … a dodatkowo moja płyta główna poza tym że niema z tyłu nic poza Audio, ETH i 12 USB … (dziadostwo) miała na płycie COM1 i LPT co skrzętnie wprowadziłem na śledzika :)
      bo stary COM do wielu rzeczy się przydaje :), a kto twierdzi inaczej tego na walkę pieszą lub konną wyzywam … :P

Możliwość komentowania jest wyłączona.