Konfigurator online – czyli ATMEL START

Przechwytywanie

Mamy ostatnimi czasy niesamowity wysyp i rozwój wszelkiego rodzaju środowisk internetowych działających on-line. To doskonałe podejście gdyż dzięki temu mamy dostęp do społeczności i naszych kodów z każdego miejsca. Pozwala to na efektywną prace poza własnym biurkiem.

Atmel Start  nie jest jednak takim typowym środowiskiem i kompilatorem , to znacznie w sumie przydatniejsza rzecz a mianowicie konfigurator ….  tak dobrze napisałem i nbiema tu żadnej pomyłki  Atmel Start to narzędzie wspomagające wybór oraz konfigurację składników oprogramowania , oraz wbudowanych peryferiów  w mikrokontroler  co zaoszczędzi nam mnóstwo czasu, poświęcanego czesto na zawiłą konfigurację  mikrokontrolerów ATMEL z rdzeniem ARM Cortex.

Przechwytywanie

Dostajemy tez dostęp do przykładów gdzie można podejrzeć sposoby pisania w zoptymalizowany sposób. Jedyne co musimy zrobić to wejść na stronę start.atmel.com gdzie w paru krokach  możemy dobrać właściwie i skonfigurować podstawy naszego projektu:

  •  Wybieramy mikrokontroler

Przechwytywanie

Do wyboru mamy popularne płytki EVB serii Xplained Atmela oparte o mikrokontrolery SAM z rdzeniem ARM Cortex oraz Custom gdzie wybieramy procesor jaki jest na naszej płytce:  Jak widać ja wybrałem

ATSAML22N17A   z rdzeniem Cortex-M0+, 128Kb Flash  ….

gdyż taki mam na tą chwilę pod ręką w obudowie CTBGA100

Przechwytywanie

Na tym też etapie klikając Add Requirements możemy wybrać  dostępne peryferia Middleware:

Przechwytywanie

I klikamy  Create new Project :)

Przechwytywanie

W nowym okienku mamy dopiero zabawę tu możemy dopasować co i jak potrzebujemy

 Zakładka DASHBOARD

Przechwytywanie

Po wybraniu tego co potrzebujemy jeśli jest jakiś problem , jak tu widać przechodzimy do konfiguracji poprzez 2 klik

Przechwytywanie

Przykład konfiguracji SPI  widzimy wyżej … możliwości sporo :)

Zakładka PINMUX

Przechwytywanie

Tu możemy ustawić nasze piny oraz nadać im Labelki


UWAGA !!

Przechwytywanie

W każdej chwili możemy podejrzeć generowany kod źródłowy


 

zakładka  CLOCK

Przechwytywanie

Tu możemy ustawić wszystkie opcje związane z taktowaniem naszego mikrokontrolera i peryferiów wbudowanych.

Gdy już wszystko ustawimy jak trzeba  możemy eksportować nasz projekt:

Przechwytywanie

i użyć go w naszym ulubionym IDE jakim jest :

Przechwytywanie

lub innego, w celu dalszego tworzenia i rozwijania naszej wbudowanej aplikacji co teraz będzie przyjemnością , a nie koniecznością :)

Przechwytywanie

Oczywiście ATMEL START zaskakuje nas miło , poza tworzeniem nowego projektu, pozwala na załadowanie tego nad którym pracujemy obecnie, lub skorzystanie z przykładów ….

Przechwytywanie

Co ucieszy zapewne początkujących … należ pamiętać że przygotowano je dla płytek serii xplained i są one optymalizowane pod kątem ich budowy i dostępnych akcesoriów zewnętrznych. Jednak nie powinno to być przeszkodą :)

Przechwytywanie

również i to pozwoli przeanalizować kody jak też ustawienia podzespołów mikrokontrolera , co korzystnie wpłynie na programy tworzone , i lub nawet pomoże w powstaniu czegoś wielkiego. Kto wie przecież tworzymy czary i magiczne jest to co udaje się nam zrobić Prawda ??  A ATmel Start może nam w tym pomóc i to naprawdę bardzo skutecznie ….

Przechwytywanie

Przechwytywanie

Tym samym nie należy tego wpisu traktować jak poradnik jak używać Atmel Start, ale jako przedstawienie świetnego narzędzia wspomagającego tworzenie aplikacji wbudowanych ułatwiając prace związane z konfiguracją mikrokontrolera , peryferiów middleware , obwodów czasowych , a nawet pinów GPIO.  To dobrze że takie narzędzia powstają dzięki temu tworzenie programów staje się prostsze i wydajniejsze.  Tak więc jeśli chodzi o Mikrokontrolery ARM z f-my ATMEL czyli rodzina SAM jak najbardziej polecam ATMEL START jako wspomagacz naszej pracy …

Przechwytywanie