KHADAS VIM i VIM2 PRO — co to takiego ?

Dzięki uprzejmości firmy ELTY mam przyjemność dla WAS przetestować i opisać niesamowite minikomputerki Khadas … w sumie mamy jakby natłok takich konstrukcji , niemniej po porażce jaką jest rPi  wszystko wydaje się lepsze  i jak to było w przypadku PineA64 , który opisywałm tak też może być i w tym wypadku zatem do dzieła …

Dwa pudełka dwa Khadasy ….

Zaskakująco ciekawe w formie książki dość sztywne i dobrej jakości kartoniki, stosunkowo skromne szarawe z napisem Khadas niewiele mówiący i brzmiący tajemniczo na próżno szukać bełkotu marketingowego informującego jakież to cudo mamy w rękach  — ja to kupuje uwielbiam taki minimalizm (w przypadku rPi po oczach dostajemy napisami że to właśnie malina a nie pralka wiatka ….)

Na odwrocie skromnego pudełka również skromnie z opisami … ale poznajemy więcej szczegółów oraz zastanawiamy się nad wystającymi z 4 otworów mosiężnymi tulejkami ?? Ale przynajmniej wiemy z czym mamy do czynienia  czyli z  OpenSourcowym DIY Boxem … brzmi ciekawie  zaglądamy do środka nieco podejżliwie:

Cóż za miła niespodzianka … zgrabnie zapakowane 2 niemal identyczne urządzenia, i stosunkowo łądnie wykonane oraz 2 kabelki USB typu C…. po wydobyciu z kartonika trzymamy w  ręce śliczne kosteczki w ładnych ciętych laserowo obudowach z pleksiglasu , przekładane na przemian przeźroczysty i czarny … wygląda to naprawdę nieźle ….

 

Jako że wizualnie wiele się nie różnią zajmijmy się wrażeniami i opisem parametrów ładnego i eleganckiego produktu firmy WesionTEC

Tu miłe zaskoczenie … Ten oparty o układ SoC firmy Amlogic stanowiący w całości jedno płytkowy komputer (SBC – Single Board Computer) przystosowany jako system demonstracyjny lub zestaw developerski , edukacyjny  czy też w roli Embeded Computer Controler (ECC) jest naprawdę świetnie wykonany jakościowo … można powiedzieć że to ukłon wręcz w stronę hobbystów.  Płytka Khadasa jest nieco mniejsza i bardziej zwarta niż rPi3 co już mi się podoba. Dostępny w dwóch wersjach VIM i Vim2 Pro różnią się znacznie co niebawem się okaże.

Tymczasem skupię się na Młodszym Bracie :)

Rozmieszczenie gniazd USB, LAN, HDMI, USB-C jest rewelacyjne, mamy ponadto 3 przyciski funkcyjne , 2 kanałowy odbiornik IR, 2 kolorową diodę LED i 40 pinowe złącze interfejsowe.  w swoim wnętrzu skrywa też złącze podtrzymywania RTC i złącze zasilania zewnętrznego (z baterii lub innego źródła) zaś na spodniej części …

znajdziemy gniazdo karty SD ukryte dosłownie pod gniazdem HDMI. W porównaniu pełna harmonia a nie bałagan jak w rPi3 (poprzednich też) co wygląda jakby po pijaku na siłę projektowali płytkę …

TECHNIKALIA ….

Wyposażenie Khadasów jest również imponujące …. w skrócie ….  rPi3B może się wstydzić nie tylko wyglądu … gdyż młodszy brat wypada tak w porównaniu:

No cóż …parametry Vim2 są jeszcze bardziej Imponujące jak widać :)

Szczegóły techniczne i więcej parametrów na stronie projektu  oraz stronie producenta:

Uruchomienie: 

Standardowo na khadasie jest zainstalowana pamięć eMMC służąca za dysk i niebo pewniejsza od kart SD i szybsza , w niej to znajduje się Android Marshmallow. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by sobie postawić Linuxa czy wręcz Oba systemy na raz :)

Do działania nasze khadasy wymagają zasilacza co najmniej 2A 5V , choć na mojej ładowarce 1.5A  bez problemu startują na dołączonym kabelku USB typ C ( który poza ładnym wykonaniem – okazuje się być dobrej jakości) …

Obraz o rozdzielczości 1920×1080  jest czysty odświeżanie nie  budzi podejrzeń ani nie widać rozmyć czy spowolnień nawet w szybkich scenach w filmach grozy.

Łączy się nawet uartem z SunDEBUNALEM :)

PLUSY i MINUSY

w sumie to wypiszę minusy bo są aż 2 :P

— szkoda jednak, że nie pomyślano o złączu zasilacza typu Power JACK nawet takiego małego typowego dla tabletów …   gdyż gniazdo zasilania USB służy też do upgrade lub zmiany oprogramowania w pamięci eMMC , a port USB w komputerze nie radzi sobie z zasilaniem Khadasa i trzeba stosować dodatkowe źródło.

— dodatkowo minus za przyciski fajnie że są i to super wyjście jednak obudowa w tym miejscu mało przemyślana wcięcie powinno być do samego dołu bo dostęp do małych przyczków jest mocno utrudniony .

tak to naprawdę niewiele , na razie sprzęt nie grzeje się za mocno jak rPi nawet gdy nic nie robi :) Wiec więcej można powiedzieć nie doszukałem się rażących uchybień czy też wręcz dyskwalifikujących całkowicie krzywo wlutowanych rezystorów :)

JEST WZORCOWO …

Jak na platformę OpenSourcową  źródła i inne rzeczy sa dostępne na Githubie

A płytkę można zakupić na elty.pl

Wnioski 

Trochę może za wcześnie , ale na tą chwile jestem pozytywnie zaskoczony zarówno jakością wykonania jak też i wydajnością zarówno wersji 4 jak i 8 rdzeniowej. Stabilność bardzo wysoka nie zawiesił sie ani razu a działają już od  12h bez wyłączania zasilania.

Niemniej będziemy kontynuować bowiem mają ciekawe rzeczy w sobie Khadasy warte omówienia , jak też i ciekawe możliwości … ale opisy te będą już kontynuacją tego wpisu na forum.sunduino.pl , gdzie zapraszam :)

 

 

1 myśl w temacie “KHADAS VIM i VIM2 PRO — co to takiego ?

Możliwość komentowania jest wyłączona.