Khadas — Dodatkowe porty USB

Komputerki Khadas to naprawdę dobrze przemyślane urządzenie , ale jest kilka rzeczy które mogą działać  niekiedy na małą niekorzyść …

Podstawowym właśnie kłopotem jest fakt iż Khadasy mają tylko , a może aż 2 porty USB HOST to zdecydowanie mało …   Nawet Pi ma 4  porty USB (i to tyle plusów).

Owszem możemy podłączyć sobie HUB-a USB , ale nie o to chodzi, po za tym wiele urządzeń nie działa na HUBIE….  Na szczęście jest prostsza metoda i tu duży plus dla twórców Khadasa …. mianowicie …

na złączu GPIO  znajdziemy 2 porty USB dodatkowe:)

Teraz musimy się zaopatrzyć w odpowiedniego śledzia lub płytkę dla naszych USB-ków by można je ładnie podłączyć do naszego Khadasa . Ja akurat posiadam śledzia od ASUSA w postaci rozszerzenia  USB/MIR :

To dobre ustrojstwo pozbawione wprawdzie IR i PS/2 ale ma 2 porty USB z których , po odłączeniu płytki od śledzia  skorzystamy….

Tak się prezentuje nasza płyteczka z USB i zasadniczo jest OK szkoda że ma nieco mniejsze wymiary od Khadasa więc nie skręcimy na te same śrubki.  przyda się tez nam opis wyprowadzeń na niej:

W prawdzie po kluczu widać gdzie co powinno być nie mniej jednak  oto pełny PinOUT MIRA :

zatem jak widać pójdzie łatwo jak z płatka :)

Łączymy jak widać piny :


MIR /USB                   Khadas GPIO


1 USB +5V         >       2   +5V

2 USB_0  –         >       3   HuB_DM1

3 USB_0 +         >       4   HuB_DP1

4 GND               >       5   GND


oraz drugi Port USB


10 USB +5V        >       6    +5V

11 USB_1 –         >        7   Hub_DM2

12 USB_1 +        >        8   Hub_DP2

13 GND              >         9   GND


 

Jak widać łatwo i na temat :) Tymczasem ja u siebie podłączyłem 1 port bo potrzebowałem podłączyć PenDrajwa :P   Tak więc to wygląda :

Port spisuje się rewelacyjnie tak więc możemy na dystansach przykręcić płytkę do obudowy , albo umieścić obok tak czy siak jest wygodniej rozplanować cokolwiek niż w przypadku użycia rPi …..

Miłej zabawy w rozbudowie Khadasa:)