Języki programowania … nieco historii z przymrużeniem oka :)

eniac_programming

 

Dawno, dawno temu za siedmioma górami , za siedmioma lasami i siedmioma rzekami… powstało ustrojstwo z ośmioma bitami …. Ów ustrojstwo titało i lampkami mrugało , lecz do wielu rzeczy się nie nadawało … bowiem softu za wiele nie posiadało :)

Co za dyrdymały ….   ale tak już jest, że każdy język programowania ma swoich zwolenników i przeciwników , a nawet można rzec że znajdzie się kilku ortodoksyjnych wyznawców. Jednak niewielu zada sobie pytanie skąd się to wzięło i dlaczego są takie podziały nad grupami …. tu postaram się co nieco tylko przybliżyć tak by choć trochę pojęcia mieliście o korzeniach…..

Programming-languages-used-in-most-famous-websites

C , C++, Obiective C,  C#  ….

Wiele języków ma bardzo podobne nazwy , można by rzec, że są ze sobą związane, ale nie do końca jak się okazuje ….  dlaczego ??

Historia  — to nie takie nudne :)

c

„C”

W 1969 roku w Bell Labs niejaki Denis Ritchie stworzył język programowania nazwany „C”. Język ten opiera wprawdzie się o powstały wcześniej język wysokiego rzędu zwany „B” jednak C Ritchiego szybko się rozprzestrzenił i udowodniwszy swoje szerokie zastosowania stał się prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych języków programowania jaki kiedykolwiek powstał.  Powodem popularności jest fakt iż programy napisane w C mogą pracować na różnych systemach operacyjnych jak  Windows, MacOS, U*nx, Linux  po zastosowaniu niewielkich poprawek. C jest używany wszędzie tam gdzie wymaga się szybkości działania bez użycia dużych ilości pamięci . W C pisane są sterowniki urządzeń (myszka, klawiatura, monitor …)  Język C jest popularny niczym grzybica stóp i można go znaleźć praktycznie wszędzie ….

images

„C++”

Został opracowany w 1979 roku przez duńskiego programistę który zwał się Bjarne Stroustrup. Pierwotnie nazywał się „C with Classes”  w skrócie CC. Nazwa ta jednak została zmieniona na C++ w 1983 roku.  (++) to skrót od dodania 1 do liczby  w programie. W zasadzie C++ z grubsza tłumaczyć można  – ” one better than C”  :)

C++ wydaje się mieć więcej wspólnego z językiem D niż C, z którym  nie jest tak blisko związany jak się wydaje.  Jednak  C++ dodaje wiele nowych funkcji do czystego C dzięki czemu programowanie staje się bardziej wygodne i daje developerom więcej opcji i możliwości panowania nad kodem i jego optymalizacją. Największą innowacją jest dodanie takie małego szczegółu o nazwie „object oriented programming” , czyli programowanie obiektowe, którego podstawową ideą jest to ze cały kod umieszczany jest w małych pakietach danych i funkcji , a nie jak to ma miejsce w C — przypadkową zbieraniną tzw. spread-out.

No tak ładnie brzmi , ale co nam faktycznie daje ??  Przecież porządek w kodzie sami możemy zrobić no nie ??

Niby tak to prawda , ale jednak ten porządek w programie dzięki obiektowości  jest ważny pozwala nam grupować informacje podobnie jak szufladkowanie skarpet w jednym, a koszulek w drugim pudełku umieszczonych w różnych szufladach tej samej szafy.  Wielu programistów łatwo się odnajduje w tym porządku i co nikogo nie dziwi uważa ten rodzaj organizacji kodu za bardzo pomocny i wygodny.

Tak więc programowanie obiektowe i inne dodatki ułatwiają pisanie złożonych programów, co jest nie do pomyślenia w czystym C, np większa cześć Windows jest napisana w C++  :)  Jednak C++ ze swoimi dodatkami i wieloma funkcjami i opcjami w kwestii zarówno zużycia pamięci jak tez wydajności i rozmiaru plików wynikowych jest dopiero na 3 miejscu  rankingu popularnych języków czyli za C i Javą (tym się zajmować nie będziemy).

 

objc

„Obiective C”

Ten język został popełniony przez dwóch zapaleńców Brada Cox’a i Toma Love w 1983 roku. Jednak wcześniej nie był zbyt popularny dopiero niedawno za sprawą Apple gdyż silnik OS X i aplikacje iPhone’a są pisane w tym języku.  Obiective C jest rozszerzeniem czystego C , można w nim zrobić wszystko tak samo jak w C ale ma też kilka nowych funkcji które zostały podpatrzone w języku o nazwie Smalltalk i C++.  Zmiany koncentrowały się głównie na stworzeniu podwalin pod typowy obiektowy język C.

csharp-ogimage

„C#”

Tak ten twór popełnił Microsoft w 2001 roku i promowany jako nowy język obiektowy. Co ciekawe C# nie opiera się na języku C i niema z nim nic wspólnego w zasadzie.  C# jest w zasadzie C-podobnym językiem , jak znany za PRL produkt czekolado-podobny :)  C# miał nosić oryginalną nazwę Cool , ale Spece z Mikrosoftu mają jakąś obsesje z dodawaniem # do Literek (podobnie jak „i” w Apple) przez co namnożyło się tworów #A, F#  i tym sposobem powstał  C# (sharp) .

C# podobnie jak C++ mogą znaleźć zastosowanie praktycznie wszędzie. A ponieważ C# został  wyprodukowany przez Microsoft jest obecny nawet w kodzie Windowsa , posiada też opcję tworzenia stron internetowych opartych na  systemie  Windows Server.

imgres

 

Podsumowanie:

W zasadzie na podwalinach C powstało wiele języków. Możemy powiedzieć bez zbędnej przesady, że  C++ i Obiective C to wyrafinowane potomstwo Języka C, a C# to dziecko sąsiada, który często bywa w domu :)

Bazując na popularności języków programowania , która prezentuje się mniej więcej tak:

Top_Programming_Languages

Można łatwo wywnioskować który język warto poznać :) Ale nie tylko znajomość języka jest ważna. Nie wystarczy umieć pisać kod , ale trzeba tez biegle umieć go czytać. Nasz kod niezależnie od języka powinien być SMART :)

S – simple and secure

M – maintainable

A – async (możliwie różny od innych)

R – robust and readable to others

T – tangible and trackable

 

Ale to już całkiem inna Bajka …… , którą może opowiem w kolejnych wywodach na temat języków programowania.

 

To na tyle ….  tej nudnej historii …