Humidity sensor …. HDC1050

HDC1050

Texas Instruments wprowadza nowe  cyfrowe czujniki wilgotności ze zintegrowanym czujnikiem temperatury <Digital Humidity Sensor with Integrated Temperature Sensor> ma on za zadanie zapewnić wysoką dokładność i bardzo niskie zapotrzebowanie w energię co może być korzystne w układach zasilanych z baterii ….

Nowy układ Texasa to HDC1050, jest on fabrycznie skalibrowany i pracuje w szerokim zakresie napięć . Producent zapewnia że przy niskim poborze energi i niskim koszcie zakupu może być konkurencyjny w stosunku do innych rozwiązań w wielu aplikacjach.

Oględziny:

Konstrukcyjnie przypomina SHT21 z Sensiriona o którym pisałem TUTAJ , podobnie też pracuje na magistrali I2C dostępny jest również w 6 pinowej obudowie 3×3 mm . Więc istotnie ma szanse być alternatywnym rozwiązaniem dla układów Sensiriona. Tym bardziej że HDC1050 ma ten sam układ pinów co SHT21 wiec można go używać z tymi samymi płytkami :)

Exif_JPEG_PICTURE

Jako że układ Texasa jest tańszy od Sensiriona tak też ma nieco słabsze parametry zobaczmy więc …

 • Relative Humidity Accuracy ±3% (typical)
 • Temperature Accuracy ±0.2°C (typical)
 • 14 Bit Measurement Resolution
 • 100 nA Sleep Mode Current
 • Average Supply Current:
  • 710 nA @ 1sps, 11 bit RH Measurement
  • 1.3 µA @ 1sps, 11 bit RH and Temperature
   Measurement
 • Supply Voltage 2.7 V to 5.5 V
 • Small 3 mm × 3 mm Device Footprint
 • I2C Interface

Wygląda to nieźle całkiem nieźle …  można przeboleć  dokładność pomiaru wilgotności na poziomie  ±3% gdyż układ to nadrabia  niskim poborem i szerokim zakresem napięć, oraz niską ceną ….  I tak wypada lepiej od popularnych i tanich DHT11 i DHT22  więc gra warta świeczki jak się okazuje.

Schemat funkcjonalny prezentuje się dość okazale :)

fbd_snas658b

Nota układu dostępna jest tutaj:  HDC1050

Dzięki temu że układ pracuje na 5V również (SHT21 nie)  nie jest konieczne obniżanie napięcia pracy mikrokontrolera jak też stosowanie konwersji poziomów w celu podłączenia układu do AVR np w zestawie ATB czy Arduino. Po podłączeniu układ domyślnie pracuje w rozdzielczości 14Bit dla pomiaru temperatury i wilgotności. Podczas odczytu otrzymujemy wynik pomiaru temperatury i wilgotności, ale możemy sobie zmienić te ustawienie by mierzyć wilgotność lub temperaturę osobno. Czas konwersji to niecałe 13ms co powinno wystarczyć w większości zastosowań, ale można zwiększyć szybkość konwersji zmniejszając rozdzielczość pomiaru.

 • dla 8bitowej rozdzielczości wynik Wilgotności możemy uzyskać już w 2,5ms
 • dla 11bitowej rozdzielczości wynik Temperatury w czasie 3,7ms , ale tylko gdy tylko ta wartość mierzymy.

Dodatkowo HDC1050 możemy identyfikować po:

 • 40 bitowym numerze seryjnym, który jest unikalny (coś jak w 1Wire) mój ma:(1acf7235f13a)
 • identyfikatorze urządzenia  (0x1050)
 • identyfikatorze producenta  (0x5449)

Ciekawostką jest też możliwość odczytania statusu zasilania, gdzie BIT_BATTERY_OK zwraca TRUE jeśli napięcie zasilania jest większe od 2,7V.  W układzie można tez włączyć wbudowaną <UWAGA>  grzałkę. Przydaje się ona podczas np testów działa w sumie powoli , ale wynik działania jest dostrzegalny w czasie dokonywania pomiarów zarówno temperatury jak też i wilgotności.

Oczywiście wszystko jest ładnie opisane w dokumentacji i każdy da sobie radę z oprogramowaniem układu. A tak się prezentuje odczyt mojego egzemplarza :

Przechwytywanie

Czujnik podłączyłem do Freeboard zaś program napisany w Atollic TrueStudio Lite.

Życzę miłej zabawy z nowymi czujnikami z Texas Instruments.

 

1 myśl w temacie “Humidity sensor …. HDC1050

 1. Gdzie można go kupić. Fajna sprawa i ma ciekawe jak to nazwałeś fjuczersy :)
  Zawsze chciałem się pobawić SHT21 , ale ten wygląda świetnie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.