EVB dla STM32VL Discovery

S82-5058P01WL

 

Jak wiecie jakoś tak polubiłem te pierwsze Discoverki z serii VL , zawierają fajny MCU z rdzeniem Cortex-M3  128K Flasha , i w sumie nic specjalnego ale jakoś je polubiłem dlatego też  …

Po oglądnięciu dostępnych rozwiązań :

http://busboard.com/?q=PCB-STM32-VLB1

Gdzie są naprawdę świetne Evale dla naszej VL-ki

Przechwytywa2323nie

lub całkiem ciekawej EVB znalezionej na forum STM:

BaseBoard_1

postanowiłem ostatecznie zaprezentować taki sobie wzór płytki bazowej dla właśnie VL-Discovery oczywiście znacznie uproszczonej i malutkiej , ale równie wygodnej w działaniu mam nadzieję.


W sumie nic odkrywczego gdyż na płytce znajdzie się :

  • LCD 16×2 ze sterownikiem HD44780
  • Slot kart SD/MMC
  • 4 switche
  • Encoder obrotowy ze switchem
  • Wyjście Jack
  • czujnik temp: LM75AD
  • pamięc eeprom: AT24Cxx
  • i oczywiście FT232RL

Ponadto oczywiście dzielnik rezystorowy dla ADC i możliwość zasilania z zewnątrz poprzez gniazdo ARK lub USB z części FTDI , że nie wspomnę o podwójnych pinach wyprowadzających sygnały z pinów Discovery (łącznie to będą  3 :)

Przechwytywanie

cała płytka jest 2 stronna jak widać wyżej.  Powinna w miarę wygodnie pozwolić pracować z naszą wspaniałą STM32 VL Discovery…

Schematy :   

Schemat w zasadzie całej płytki jest bardzo prosty niemniej podzielony na bloki dla łatwiejszego przekazania :

I2C :

W tej części w sumie nic ciekawego niema poza podłączonym eepromem AT24xx, który ma wszystkie linie adresowe A0,A1,A2 podłaczone na stałe do GND. Oraz LM75 któremu zrobiono to samo , w zasadzie można było dać na dip switche linie adresowe …

I2C

Switche: 

Tu niema nic specjalnego wymagającego opisu:

Swithe2

Oczywiście  wszystkie jak widać mają sprzętowe podciąganie pull-up 4K7 i coś na wzór sprzętowego eliminatora drgań na układzie RC (100n i 100om).

Encoder: 

Tu podobnie jak w przypadku Switchy..  zresztą widać poniżej :)

Swithe

 

Jest to encoder mechaniczny ze switchem typowy do kupienia w sieci sklepów (biedronka) :)

FT2322RL:

Tego schematu nie muszę przedstawiać każdy go zna :)

FT232RL

oczywiście można wyprowadzić wszystkie piny … ale zastanowię się czy nie zrobić w tym miejscu po prostu złącza dla modułu FT232RL lub MCP2200 czy TUSB …

Wejście Analogowe:

wejścieADC

Dla wygody w sumie :) na Jacku  możliwość wprowadzenia sygnałów analogowych na pin PA4 mikrokontrolera.

Zasilanie: 

W zasadzie też nic wielkiego ot mostek i LDO  pozwalający zasilać płytkę z zewnątrz przez gniazdo ARK a nie przez USB (z discoverki)

Zasilanie

 

Uważam że zawsze należy przewidzieć zasilanie takich płytek z kilku miejsc nie tylko z portu USB.

 

Schemat główny:

Tu znajdziemy już wszystkie ważniejsze bloki jak LCD gdzie też zastosowałem podobnie jak w ATB Atnela możliwość sterowania podświetleniem LCD z pinu PB0 , SPI dla karty SD , czy dzielnik rezystorowy z potencjometrem dla ADC .

schemat111

I to w sumie wszystko co jest na płytce w tej chwili .. kto wie może coś jeszcze zostanie dodane i poprawione , bowiem nie wszystko zostało przewidziane …, a możliwości jest naprawdę wiele przy takich płytkach.

 

Tymczasowo nie będę pokazywał gotowej płytki bo jeszcze nie wyszła z trawiarki, ale następnym razem zaprezentuję już w działaniu ten EVAL wraz z diodami WS2812 :)