ESP8266EX_DEMO BOARD w środowisku ARDUINO

images

logoJako że mamy weeckend wiec można się było co nieco pobawić i zaprzyjaźnić z płytką ESP8266EX_DEMO BOARD która jak się okazuje jest wszechstronnie uzdolnionym i jakże przydatnym ustrojstwem :) które świetnie współpracuje jak przeczytacie niżej ze środowiskiem Arduino dzięki projektowi, który obecnie prowadzi kol. Ivan Grokhotkov

Jako że Lua mi specjalnie nie podszedł, a lubię Arduino postanowiłem wykonać małe sprzężenie zwrotne płytki ze środowiskiem Arduino.  Cała operacja jest wyjątkowo prosta i przebiega sprawnie bez żadnych problemów.

Przechwytywanie

jak widzicie wyżej , gdzie uruchomiłem testowo program WIFI WEB Server :) Niemniej wypada opisać co i jak zrobić by ładnie działało. zatem do dzieła :

Instalacja środowiska :


 

Na początek pobieramy i instalujemy środowisko Arduino  obecna najnowsza wersja to 1.6.7 i pobieramy z oficjalnej strony:  Arduino 1.6.7 ,

Instalacja w środowisku Windows 10 jest sprawna i bezproblemowa więc nie mamy ttu o czym pisać , ale po instalacji musimy pobrać pakiet dla ESP8266xx

Arduino CORE ESP8266

Pobrany mamy folder z potrzebnymi plikami który wgrywamy do folderu instalacji środowiska ARDUINO:

Przechwytywanie

Jak widzicie ja sobie w lokacji hardware umieściłem folder ESP8266, gdzie umieściłem pobrane z linku wyżej pliki :

Przechwytywanie

Po tym zabiegu wystarczy uruchomić Arduino , a pliki zostaną automatycznie sprawdzone i wczytane, oczywiście to jeszcze nas nie upoważnia do pracy z płytką, gdyż nasze spreparowane arduino nie ma pojęcia o naszych niecnych planach i musimy dodać płytki ESP do naszego środowiska. Operacja ta jest prosta i nie wymaga wiedzy tajemnej. Mianowicie ogranicza się tylko do:

 • Odwiedzenia Preferencji środowiska ARDUINO
 • dodania lokalizacji płytek -> http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json

Przechwytywanie

Klikamy OK i przechodzimy do managera płytek:

Przechwytywanie

Gdzie instalujemy wersję 2.0.0 (ja już mam zainstalowaną) i od tej pory mamy już możliwość wybrania płytki z ESP8266 jak też kilku innych parametrów pracy:

Przechwytywanie

W przypadku naszej płytki ESP8266EX_DEMO BOARD  wybieramy:

 • Płytka:  Generic ESP8266 Module
 • Flash Mode: „DIO”
 • Flash Frequency:  „80 MHz”
 • Upload Using:  „Serial”
 • CPU Frequency: „80 MHz”
 • Flash Size: „512K (64K SPIFFS)”
 • Reset Method: „ck”
 • Upload Speed: „115200”
 • Port: „COM-numer”  —> U mnie wypada COM12

I to wszystko , do testów mamy dostępne kilkanaście przykładów , większość bibliotek Arduino również prawidłowo współpracuje z płytką ESP8266 wiec pisanie aplikacji jest proste i przyjemne.


 

Podłączenie:


Większość istotnych sekcji na płytce znajdziemy na stronie produktu w sklepie elTY.pl gdzie poniższy screen jest pomocnym lokalizatorem sekcji na płytce:

0CD[T@UTZAF@Q}~PLNYFSB9

Podłączamy więc naszą płytkę do USB , włączamy zasilanie i ustawiamy przełącznik IO0  (nr 22 na fotce wyżej) w pozycję L :

Przechwytywanie

Wgrywanie oprogramowania sygnalizują migające diody RX i TX na płytce (BLUE i RED)

po czym przełączamy nasz przełącznik IO0 na H i startujemy program: np widoczny wyżej WIFI WEB SERVER , którego efekt działania widzimy w terminalu:

Przechwytywanie

oraz w przeglądarce internetowej :

Przechwytywanie

jak widać program jest banalny i poprzez wywołanie w przeglądarce :

 • 192.168.0.13/gpio/0   –> ustawia na pinie GPIO2 stan LOW
 • 192.168.0.13/gpio/1   –> ustawia na pinie GPIO2 stan HI

To wszystko na tą chwilę ….  użytkownicy Atmel Studio 6/7 nie muszą się męczyć z Arduinowym środowiskiem i po instalacji plugina Visual Micro mogą pracować z płytkami Arduino oraz ESP8266 w lepszym środowisku :)

Bez tytułu

Dzięki czemu mamy świetny edytor i wygodę pracy jak to w VisualStudio.

Na tech blogu tech.scargill.net/esp8266-test-board/,  znalazłem też pinout płytki który zapewne się wam przyda i pomoże w użytkowaniu tego świetnego eval boarda :

ESP8266-Development-Board

Za co też dziękuję twórcy bloga: tech.scargill.net.

 

Dobrej zabawy z płytką

ESP8266EX_DEMO BOARD  z elTY.pl

 

5 myśli w temacie “ESP8266EX_DEMO BOARD w środowisku ARDUINO

 1. Tak. podpowiadanie składni w VS :) minimalna podstawa w edytorach kodu, bardzo przyjemna sprawa. Oczywiście zaznaczyć trzeba że nie tylko opisywany board się da zaprogramować z poziomu arduino… Wspomniany Ivan G. mózg przedsięwzięcia zadbał też o umożliwienie obsługi innych wersji ESP.

 2. Hej fajny jest ESP. Czy esp ma pamięć typu eeprom jak w arduino?
  Czy da sie podpiąć do niero RTC?

  • Układ ESP nie posiada pamięci eeprom , ale można podłączyć zewnętrzny na I2C , podobnie jak RTC i inne zewnętrzne układy
   pamięć Flash w ESP jest również zewnętrzna pracuje na spi i jest jej 4MB, zaletą jest to że można go programować bezpośrednio ze środowiska Arduino :) Tu nie będę już wnikał jak to działa szczegółowo, bo wszystko jest w DS opisane,
   niemniej naprawdę można wiele zbudować samodzielnych urządzeń pracujących na WIFI bez użycia dodatkowego procesora:)
   Oczywiście można używać samego ESP dowolnego, ale używanie evala jest dużo wygodniejsze.

  • SDK od espressiv udostępnia odpowiednie funkcje do kasowania, zapisywania i odczytu danych z wewnętrznego flasha, więc często nie ma potrzeby stosować oddzielnego EEPromu, tylko nie wiem czy są dostępne w Arduino.Są też nieco kulawe funkcje RTC – zwracają zawartość wewnętrznego timera ale w można go łatwo co jakiś czas zsynchronizować z jakimś publicznym źródłem czasu za pomocą NTP. Postępując według tego wątku:
   http://www.esp8266.com/viewtopic.php?t=820
   Łatwo można opanować programowanie płytek esp 8266 w „c” i podejrzec tam mozna sporo przykładów i ciekawych sztuczek dla tego ukladu

 3. Andlukas:

  Jakiego EEpromu ?? czasem kolega nie myli pojęć ?? cały czas mówimy o pamięci
  FLASH , która w przypadku ESP jest zewnętrzna na SPI , :)
  Jeśli kolega nie wierzy to niech wy lutuje z płytki ten mały 8 nóżkowy układ
  i spróbuje cokolwiek zrobić z ESP rzeczonymi narzędziami :) z SDK od Espresif :)

  Tak gwoli informacji dla potomnych : ESP8266 wprawdzie ma wbudowany kontroler pamieci , który pozwala na dołaczanie pamięci na interfejsach iBus, DBus i AHB. SDK pozwala na wprowadzanie zmian w przestrzeni adresowej
  wbudowanej jedynie pamięci SRAM z czego dla potrzeb użytkownika przeznaczono ok 36KB. A jako że układ SoC jakim jest ESP8266 nie posiada pamięci FLASH/ROM wymagane jest używanie zewnętrznej pamięci w której jest przechowywany program. Zwyczajowo jest to pamięć pracująca na SPI typu NOR FLASH o pojemności 32MBit (4MB). W przypadku nowych ESP8266EX stosowanych w np. WROOM-02 można obsłużyć do 16MB zewnętrznej pamięci FLASH.

Możliwość komentowania jest wyłączona.