ESP8266 część 4

imgres

Firma Espressif przebojem weszła na rynek ultra tanimi modułami WIFI na niepozornym układzie SoC ESP8266.  Te niewielkie płytki szybko zyskały rzesze fanów gdyż nie można ich nie doceniać.

Po pierwszym module jakim niewątpliwie jest niewielki ESP-01 który już prezentowałem jakiś czas temu :

3995_b

który mimo niewielkich rozmiarów jednak charakteryzuje się łatwością użycia dzięki sterowaniu komendami AT, ma też całkiem spore możliwości użytkowe.  Jednak  posiadanie tylko 2ch wyprowadzonych GPIO  co nieco wykluczał go w niektórych zastosowaniach, a brak ekranu powodował w niektórych przypadkach zawieszanie się i resetowanie układu.

ESP8266-150x150

Firma szybko wyciągnęła wnioski i szybko się zaczęły pojawiać ulepszone moduły ….

SS105058

Nowe moduły są znacznie przyjaźniejsze, posiadają wyprowadzone wszystkie dostępne piny GPIO.  Co przy pomocy interpretera języka skryptowego LUA pozwala tworzyć ciekawe urządzenia sieciowe bez użycia dodatkowego mikrokontrolera. Ciekawą alternatywą poznania mocy tego maluszka jest płytka denonstracyjna

 

Esp8266-ESP-12-wifi-module-esp8266-serial-wifi-coexistence-full-font-b-AP-b-font-font

zawiera ona na pokładzie moduł ESP-12  który posiada zintegrowaną antenkę PCB  wystarczającą do większości zastosowań i zasięg około 140m  (w blokowisku) .  Ponadto  znajdziemy na pokładzie :

  •  fotorezystor  – podpięty do ADC modułu
  • Dioda RGB
  • 6 diód LED podpiętych do GPIO
  • zworkę UPDATE
  • koszyk na 3 baterie AA  (R6)

Piny GPIO zostały wyprowadzone na szpilki GoldPin .  Dzięki  czemu mamy gotowe wręcz środowisko do zabawy z LUA , możemy w prosty sposób przetestować działanie modułu.

ESP-07  jest nieco inny 

ESP8266_ESP_07_WiFi_board_with_full_I_O_chip_antenna_and_full_external_antenna_bundle_from_Tronixlabs_Australia_033__28334.1424143554.1280.1280

również wyprowadzono w nim GPIO , i przykryto ekranem  , zastosowano też lepszą ceramiczna antenką Rainsun  i zamieszczono gniazdo do zewnętrznej anteny co zdecydowanie polepsza zasięg urządzenia pozostałe walory bez zmian.  Uważam ze ten niedrogi modulik WiFi , który juz podbił serca użytkowników na całym świecie  ma spore szanse dzięki łatwości użytkowania , jak też i niewielkim rozmiarom i możliwością pracy bez dodatkowych procesorów.

Wi-Fi-Module

Układ spisuje się świetnie z każdy mikrokontrolerem … np z płytką freeboard do której przesyłam obraz i wyświetlam na LCD :

SS105059

Opis tego i innych przydatnych rozwiązań oraz co ważniejsze Break board dla ESP07 pojawią się niebawem …  będę też opisywał LUA i …

LuaLoader

a sami zobaczycie …

Tymczasem to na tyle gdyż miałem na celu jedynie przedstawienie nowych modułów które można zakupić za nieduże pieniądze:

Do przeczytania następnym razem :)

 

5 myśli w temacie “ESP8266 część 4

    • Tak wiem o projekcie Ivana , ale natłok zajęć z innymi płytkami i modułami oraz pewne ustalenia nieco opóźniają pisanie o ESP…

      I bardzo słusznie że jest to ARDUINO gdyż LUA jest lekko nieudane moim zdaniem

Możliwość komentowania jest wyłączona.