ESP8266 – Arduino??

Arduino-logo

Niedocenianie platformy Arduino oraz serwisy internetowe, które z zasady gderają iż środowisko Arduino jest dla dzieci  jest moim zdaniem mocno ignorancka, a dodatkowo świadczy o kompetencjach tworzących te serwisy.  Oczywiście  niektórym istnienie prostego Arduino jest strasznie nie na rękę bo teraz nagle każdy niekoniecznie znający się na elektronice może z łatwością tworzyć wielkie rzeczy … Ale do czego dążę ??

Reasumując, pozycji na rynku jak też potęgi społeczności  Arduinowej nie da się nie zauważyć, gdyż bycie zgodnym to szerszy rynek odbiorców, a co ważniejsze również szybki dostęp do bibliotek i oprogramowania.  Dotyczy to też naszego ESP8266, na które istniało tylko LUA pozwalające na dostęp do dodatkowych możliwości, a teraz  jest

ARDUINO :)

ArduinoIDE

Środowisko jak też i więcej informacji można zaczerpnąć z radzieckiej strony grupy  ESP8266  od tej pory tworzenie aplikacji na naszego małego WIFI-ka.  Oczywiście polecam w tym przypadku do zabaw fajne moduły :

Esp8266-ESP-12-wifi-module-esp8266-serial-wifi-coexistence-full-font-b-AP-b-font-font

Zestaw jest bardzo wygodny w użyciu, a przede wszystkim zawiera:

  • moduł ESP12
  • fotorezystor
  • 7 diod LED podpiętych do GPIO
  • dodatkową diodę RGB
  • oczywiście wyprowadzone GPIO na złącza goldpin
  • koszyczek na 3xAA (R6)

Ten oraz inne moduły z ESP8266  można zakupić w KAMAMI  oraz  ELTY.   Dlaczego właśnie ten proponuję zestawik ?? Gdyż naprawdę nieco nam ułatwia życie z zabawami z modułem, ale już niedługo przedstawię płytkę dla modułu ESP-07:

ESP8266_ESP_07_WiFi_board_with_full_I_O_chip_antenna_and_full_external_antenna_bundle_from_Tronixlabs_Australia_033__28334.1424143554.1280.1280

Na razie jednak nie zdradzę co i jak będzie tam zamieszczone :) , ale jak poczekacie cierpliwie to się przekonacie :)

Wracając jednak do naszego Arduino:

Środowisko zostało oparte o Arduino 1.6.1, dzięki niemu mamy możliwość bez zabawy z poniekąd moim zdaniem nieudanym projekcie interpretera LUA  pisać wygodnie w C+  aplikacje dla układu ESP8266 będące dużo efektywniejsze od tych w LUA.

Przechwytywanie

Przykładów na razie niema wiele, ale powoli powstają warto więc śledzić stronę projektu, ja sam mam sporo zajęć i na tą chwilę też nic wam specjalnego nie pokażę, ale przetestowałem to co dano i powiem wam działa świetnie, co lepsze pod Arduino tak więc szybko pojawi się spora biblioteka przydasiów.  I teraz może gdy niezgodność z niedocenianą i jakże „dziecinną”  bzdurą Arduino oznacza w sumie cienkie życie płytek i osprzętu, zostanie to jakże banalne środowisko docenione zwłaszcza przez śpeców, którzy je wyklinają gdyż ich wiedza tajemna jest dostępna dla każdego a co lepsze w OpenSource i OpenHardware …

 

studio6_overview_980x352_NO_CTA

Tym czasem jakoś niespecjalnie niektórym pasuje  takie cudo jak edytor ARDUINO. Głównie z braku podpowiadaczy i tak dalej …  Można co prawda pisać pod Eclipse, ale ostatnio go bardzo nie lubię dlatego postanowiłem używać Arduino pod ATMEL Studio 6.

PrzechwytywanieCo jak widać spisuje się z naszym ESP również świetnie i nie ma żadnych kłopotów z działaniem. Do szczęścia potrzebujemy :

  • Atmel Studio 6.2   do pobrania ze strony ATMEL
  • Visual Micro i .NET Framework .3.5  do pobrania ze strony VisualMicro
  • ArduinoIDE 1.6.1 dla ESP8266  –> do pobrania na końcu

Po zainstalowaniu otrzymujemy środowisko oparte na silniku Visual Studio wraz z bajerami gdzie możemy wygodnie pisać aplikacje dla płytek Arduino jak też i ESP8266

Bez tytułu

Jak będzie potrzeba opiszę szerzej …. AS i VM

Tymczasem podziękowania dla Autora za dostosowanie Arduino IDE do współpracy z modułami  ESP8266  pochodzącego z St. Petersburg Ivan Grohotkov .

Arduino dla ESP8266 można pobrać z GITa Autora  

Miłej zabawy….