ESP Wroom-32 — część 2 (poznajemy MiniBoard)

Nasz MiniBoard dla Wroom-32 dzielnie pracuje dlatego też wypada bliżej go poznać i szczegółowo ją opisać gdyż płytka będzie dla was dostępna. Dlatego też do roboty

Płytka jest nie wielka i wymaga niewielu elementów, przed ostateczną produkcją jako że montaż SMD tak małych elementów jak zastosowane tu 603 mogą sprawić sporo kłopotów niewprawionym amatorom (zostaną zwiększone pady do 805).


MONTAŻ


Montaż płytki zaczynamy jak zawsze od najmniejszych elementów czyli w tym wypadku są to rezystory , kondensatory i dioda LED :

które na płytce znajdziecie tu:

W kolejnym kroku montujemy moduł ESP Wroom-32  oraz blok zasilania 3,3V i przyciski BOOT oraz EN:

Oczywiście na końcu montujemy listwy GOLDPIN  czyli , od spodu płytki złącza:

  • J1 i J2   —  19pin

Od góry płytki złącza :

  • JP1  — 1×6 złącze komunikacji i programowania
  • JP2  — 1×3  złącze trybu pracy

Tu pełna lista potrzebnych elementów :)

Tym sposobem mamy zmontowaną i gotową do działania płytkę SunESP32 MiniBOARD:


OPIS FUNKCYJNY


  •  złącze programowania i zasilanie:

Jest uproszczone i pozwala na zasilanie płytki napięciem 3,3V  z popularnych adapterów USB-UART.  Warto tu zaznaczyć że ESP Wroom-32 pracuje na napięciu 3,3V oraz UART również wymaga poziomów napięć TTL 3,3V .  np popularne oparte o FT232R czy CP2102 .

Dla uproszczenia wprowadzonego na ESP32 MiniBoard  wystarczy połączenie dostępne ze złącza programowania czyli 4 przewody :

  1. 3,3V
  2. GND
  3. TXD
  4. RXD

oczywiście w ten sposób zapewniamy sobie zasilanie i komunikację z układem.  W razie jednak potrzeby możemy zasilać płytkę napięciem 5V , które doprowadzamy na złącza goldpin :

które zostanie doprowadzone do układu regulatora napięcia 1117 3,3.  Obecność  zasilania  3,3V jest sygnalizowania diodą led nad przyciskiem BOOT.

Po poprawnym montażu płytka jest od razu gotowa do pracy :)


Przyciski i złącze trybów pracy:


Jak już wiecie płytka posiada na pokładzie 2 przyciski  EN i BOOT oraz 3 pinowe złącze trybów pracy.  Do czego one są …

Otóż Przycisk BOOT naciśnięty wprowadza pin GPIO0 naszego Wroom32 w stan LOW  co pozwala na zaprogramowanie pamięci FLASH zaś puszczony przywraca stan HI tym samym umożliwiając uruchomienie układu …

Wejście w tryb bootloadera z przycisków wykonujemy poprzez przytrzymanie przycisku EN i Wciśnięcie przycisku BOOT, przełączenie w tryb normalny po zaprogramowaniu przez wciśnięcie przycisku BOOT.

, jednak może być to uciążliwe  dlatego zostało wyprowadzone dodatkowo złącze JP2  gdzie można zakładając zworkę włączyć tryb Bootloadera na sztywno i dopiero po jej zdjęciu nastąpi uruchomienie układu …  oczywiście nie jest konieczne jej instalowanie.

Widoczna zworka włączony tryb bootloadera co widoczne jest w terminalu następująco:

co oznacza oczekiwanie na firmware :) Po zdjęciu zworki zostaje uruchomiony program z pamięci flash:

w tym wypadku testowy WIFI BT  z esspresife  oczekujący na komendy.

Przycisk BOOT może być tez w trybie normalnym używany jako RESET ESP32.

Tak więc poskładaliśmy i uruchomiliśmy naszą płytkę następna cześć będzie poświęcona programowaniu jej w ARDUINO oraz VisualStudio ..

Miłego Lutowania:)