ESP Woom-32 – część 5 – ESP WROVER KIT

Oto pojawiła się nowa płytka developerska dla modułu ESP32  tym razem jest to już spory materiał do testów i projektowania aplikacji , Może się okazać że te niewielkie moduły wyprą mikrokontrolery konwencjonalne  przynajmniej w aplikacjach wymagających zasilania bateryjnego i komunikacji bezprzewodowej.

Płytka jest sporych rozmiarów :

ale też i jest to zrozumiałe ze względu na wyposażenie jakie znajdziemy na jej pokładzie które widać na rysunku poglądowym :

Tak to prawda na pokładzie jest JTAG oparty o układ FT2232H Wspierany przez Open OCD  dzięki czemu możemy wygodnie pracować z ESP32 , oczywiście można tez pracować w starym trybie bootloadera :)  Co ciekawsze płytka pozwala na współpracę z kamerką na sterowniku OV7670.

Płytka prezentuje się niesamowicie już samo czytanie o jej możliwościach , a to nie wszystko …  tak nie wszystko. Na płycie osadzono świetny moduł ESP Wroom32

który znamy z płytek SunESP32 Mini Board  i ESP32 SunDuino,

zaś po drugiej stronie znalazł się 3,2″ LCD :

Tu muszę przyznać iż spodziewałem się LCD na osobnym module , jego umieszczenie jest nieco niefortunne ale zawsze można przykręcić widoczne dystanse nylonowe …  Tak by nie rysować LCD pod spodem ….

O ile cieszy fakt jednak podłączenia LCD do zestawu , to jednak zostaje mały niedosyt żeby nie powiedzieć niesmak … można było dodać dotyk do tegoż LCD … tak .. to tak niewiele nawet rezystancyjny , ale powinien być.  I choć nie można się doczepić w zasadzie do płytki …. gdyż jest ładnie wykonana , montaż nie budzi zastrzeżeń zarówno estetycznych jak i jakościowych . Elementy są rozmieszczone dość dobrze i wygodnie. Pomyślano o wszystkim :

  • Power Jack  – do zasilania 5V
  • włącznik zasilania
  • Zworki przełączające zasilanie  USB/EXT
  • USB do zasilania i komunikacji
  • przyciski BOOT i EN  dla bootloadera

Obwody zasilania są zabezpieczone diodami przed przeciwną polaryzacją. Dostarczona dokumentacja jest doskonale wykonana i opisuje wszystkie potrzeby i ustawienia zworek :

Esp-wrover-kit Getting Started Guide En
Esp-wrover-kit Getting Started Guide En
esp-wrover-kit_getting_started_guide_en.pdf
3.1 MiB
49 Downloads
Szczegóły

Płytka po podłączeniu do USB i włączeniu wita nas demonstracją zarówno na diodzie RGB jak i na LCD, co widać na filmiku :

Po krótkiej chwili instalują się sterowniki dla FT2232H i mamy dostępne w systemie 2 nowe porty COM.  Jako że nasza płytka jest skonfigurowana na tryb bootloadera wiec w moim przypadku rozmawia na COM9 :

Na COM8 (u mnie)  pracuje JTAG  ….  co ładnie widać na schemacie blokowymA jako uzupełnienie na schemacie ideowym :

Warto tu zaznaczyć iż 4 Diody LED czyli D9, 10, 11, 12 są dołączone do portów GPIO układu FT2232H  o numerach GPIO0, 1, 2, 3.  zaś Diody D5 (Niebieska) i D6 (czerwona) są diodami aktywności RX i TX.

W przypadku pracy z bootloaderem mamy też dostępny układ na tranzystorach włączający tryb bootloadera sygnałami RTS i CTS co ułatwi nam prace ze środowiskiem Arduino IDE zaś w Visual Studio pod kontrolą VGDB możemy korzystać z dobrodziejstwa JTAGA pod kontrolą OpenOCD.

Aby się nam udało wystarczy założyć 4 zworki na złączu JP8

Nasz JTAG zostaje wykryty jako: TinCAN Tools Flyswatter

Ale co tam nie ważne jako co jest wykrywany ważne że naprawdę sprawnie działa z naszym modułem ESP32 pozwalając na bezproblemową pracę.

Nasz kod testowy specjalnie skomplikowany nie jest :

Zaś efekt działania :

Na tą chwilę przyznaję iż płytka jest pomimo paru niedociągnięć skrojona na miarę,  i mimo dosyć wysokiej ceny warto się poświecić i mieć pod ręką. Mimo doskonałej  jakości brakuje dystansów nylonowych w zestawie,  szkoda,  że LCD nie jest modułem dopinanym,  oraz brak dotyku nieco deklasują zestaw choćby na tle popularnych płytek z mikrokontrolerami ARM  jak STM32F429I discovery , ale  tu mamy Bluetooh i WIFI  co nie jest bez znaczenia.

Tak więc to by było na tyle jeśli chodzi o opis funkcjonalny i mały test oraz prezentację nowego zestawu ESP WROVER KIT opartego na świetnym ESP WROOM-32.  W następnych częściach pokażę nieco więcej mozliwości tej płytki.  Oraz opiszę jak sobie zainstalować IDF … ale puki co warto się zainteresować obszernymi dokumentami od producenta dostępnymi na stronie produktu.

ESP-WROVER-KIT

A jest tego dużo …

Płytkę do testów dostarczył sklep:

 

1 myśl w temacie “ESP Woom-32 – część 5 – ESP WROVER KIT

  1. Faktycznie fajna płytka, ale tu masz rację LCD powinien być osobno. No i cena trochę wysoka za te kilka tanich drobiazgów. Niemniej chyba warto mieć na stanie taki board. Jeszcze spytam czy ten JTAG da się używać do czegoś innego poza ESP32.

Możliwość komentowania jest wyłączona.