Czym jest Sunduino

dscf9903

SunDuino to uniwersalny moduł z mikrokontrolerem ATMEL AVR.

SunDuino występuje w wielu wersjach i wszystkie są zgodne programowo, a niektóre z nich są zgodne również sprzętowo z ARDUINO. Tak więc SunDuino to klon ARDUINO, ale dodano w nim szereg udogodnień, które są niedostępne w pierwowzorze jakim jest platforma ARDUINO.

DOSTĘPNE WERSJE:

SunDuino 1.0 i 1.1R

 • – te płytki są zgodne programowo ze środowiskiem ARDUINO IDE służącym do programowania mikrokontrolerów AVR w języku C+. Płytki z tej serii powstały w celu ułatwienia konstruowania robotów klasy SUMO i  Minisumo oraz innych urządzeń gdzie małe wymiary płytki są ważne.

dscf9724

 

SunDuino 1.5B

 • ta płytka jest zgodna w 100% z ARDUINO zarówno programowo jak i sprzętowo, dzięki czemu można pracować bezproblemowo w środowisku ARDUINO IDE oraz każdym innym.

dscf9755

 

Płytki SunDuino serii 1.X  charakteryzują się niezawodną budową, oraz niską ceną  i zgodnością z popularnym ARDUINO niemniej dodatkowo zostały wyposażone w złącza ISP do współpracy z programatorem co powoduje, że można je zaprogramować w każdym środowisku dla AVR .

Bascom, WinAVR, AVR Studio

Ponadto płytki są zgodne z mikrokontrolerami AVR ATMega 8/48/88/168/328, standardowo są wyposażone w mikrokontroler ATMega168 taktowany zegarem 16Mhz, który posiada:

 • Pamięć FLASH:  16Kb    – w trybie ARDUINO  14Kb  (2Kb zajmuje specjalny bootloader)
 • Porty GPIO :     20     (portów ogólnego zastosowania), z których wyróżniamy
 1. 6 Portów PWM
 2. 14 portów Digital I/O
 3. 6 portów Analog IN  (mogą działać jako dodatkowe porty Digital I/O)
 • Pamięć RAM:   1024 bajty
 • Pamięć EEPROM:  512Bajtów
 • Obsługa przerwań zewnętrznych  – 2
 • Port USART   – używany do podłączenia konwertera USB-RS232 TTL  do pracy w środowisku ARDUINO oraz komunikacji z PC  i innymi urządzeniami za pośrednictwem Lini RX
 • Magistrala I2C
 • Magistrala SPI

Dzięki takiemu wyposażeniu ten niewielki mikrokontroler potrafi naprawdę wiele ,  można dzięki niemu zbudować wiele urządzeń, od prostego LED Cube 3x3x3  po komputery pokładowe do samochodu czy też systemy sterowania urządzeniami domowymi za pomocą SMS, TCP-IP, Bluetooth. Dzięki temu  że płytka posiada wyprowadzone wszystkie porty mikrokontrolera zwartą konstrukcje i niewielkie rozmiary, umożliwia proste wejście w świat elektroniki dla początkujących, oraz doskonałą bazę dla zaawansowanych.

 

DLACZEGO SUNDUINO:

SunDuino powstało z kilku powodów, przede wszystkim dlatego, ?że po kupieniu arduino i poznaniu go, zrealizowałem pierwszy projekt który działa do dziś, a ja nie chciałem go demontować by zbudować coś nowego, zakup drugiego ARDUINO więc się dokonał, ale i tym razem powstał projekt, który pozostaje w całości. Więc co, kupić jeszcze 10 szt.??  Trochę jednak drogo wychodzi i długo trzeba było czekać na dostawę. Wtedy narodził się pomysł zbudowania własnej płytki dostosowanej do potrzeb.

Tak narodziło się Sunduino v1.0,  na bazie którego powstało wiele urządzeń dla znajomych i dla mnie.

Dzięki temu odzyskałem jeden moduł Arduino i pochłaniałem jego możliwości, postanowiłem więc umożliwić swojej płytce korzystanie z modułów dostępnych dla ARDUINO, a przy okazji zaprojektowałem sporo swoich i tak narodziło się SunDuino 1.5B.

To co zawiera SunDuino odpowiada potrzebom większości użytkowników. Jeśli ktoś potrzebuje ciekawej platformy z dużym potencjałem. Płytki rozwojowe i prototypowe np.  EVB 4.0 są fantastycznym sprzętem mają bogate wyposażenie, te wszystkie LEDY, wyświetlacze LCD i 7-seg oraz masa innego sprzętu za odpowiednią cenę do wyposażenia to genialne,  ale moim zdaniem pasuje bardziej do Technikum Elektrycznego, niż na moje biurko. Te wszystkie dodatki mogą z czasem okazać się dosyć ciężkim balastem ;-).

Moje domowe projekty powstają w wyniku logicznego AND między marzeniami realizacji pewnych rzeczy i impulsem do działania. Nie chcę wtedy rozwodzić się nad implementacją. Chcę podłączyć, napisać krótki test i wiedzieć czy idę w dobrym kierunku. Jeśli tak to zgłębiać go dalej. Myślę, że sam mikrokontroler + płytka prototypowa by mi tego nie dały. Ja potrzebuję platformy

– jestem programistą.  SunDuino spełnia te oczekiwania i przypomina mi Lispa (język programowania), w którym też nie rozwodzę się nad implementacją, tylko realizuję projekt. Skoro moi klienci są zadowoleni z wyczynów w Lispie, a  środowisko Arduino odpowiada moim potrzebom to wszystko jest OK.

To ja tu decyduję co zrobić i jak to zrobić, tworzony projekt w żaden sposób mnie nie ogranicza, a zbędne dodatki do płytki nie upośledzają mojego myślenia, praca jest wygodna i przyjemna czyli taka jak lubię. Dlatego też jeśli myślisz kreatywnie nie lubisz by narzucano ci tok pracy, lubisz pracować po swojemu to płytki xxxDuino sś dla Ciebie.

A teraz trochę jadu …

 

1. DLACZEGO UKŁAD KOMUNIKACYJNY JEST OSOBNO ??

W oryginalnym ARDUINO układ FTDI jest wbudowany, a na SunDuino nie.

Nie jest to spowodowane jak wielu myśli nie nie umiejętnością  jakąś.  Większość projektów pracuje w trudno dostępnych miejscach by w celu przeprogramowania podpinać się z USB  np. wbudowany w ścianę system sterowania 8-ma urządzeniami poprzez SMS.  Dodatkowo obniżyło to też koszty znacznie i uprościło również konstrukcję.

Moje rozwiązanie z wyprowadzeniem portu USART jest wygodne bo tam gdzie jest to konieczne montuję układy Bluetooth lub ZIGBEE i mogę zmieniać oprogramowanie bezprzewodowo. W przypadku mojego BT mogę sprawdzić stan urządzeń z odległości do 300m . Jednym słowem mogę wszystko:)

Teraz pragnę się podzielić z wami moja wiedzą i pomysłami i moją p?ytką, która cały czas się rozwija i ma więcej możliwości i większe mikrokontrolery. Teraz np. kończę prace nad Sunduino v3.0 z mikrokontrolerami ATMega1284 i 2561, oraz nową serią z USB, CAN oraz XMEGA.

 

NIE WIDZĘ NIC NOWEGO W SUNDUINO I ARDUINO WIĘC DLACZEGO JEST INNE I CO JEST TAKIEGO INNOWACYJNEGO W TEJ PŁYTCE W PORÓWNANIU Z INNYMI PŁYTKAMI DLA AVR ??

Platforma ta jest jak dystrybucja LINUXA działa na każdym sprzęcie i SYSTEMIE (Windows, MacOS, Linux) . Dostajesz do ręki nie tylko płytkę, ale całą platformę z dobrym API. Dużą społeczność internetową, która wprowadza swoje rozwiązania, bogaty zestaw standaryzowanych nakładek sprzętowych „Shields” każda ze swoją biblioteką ułatwiającą obsługę . Można powiedzieć ….

TAKIE ELEKTRONICZNE LEGO …