Czujniki ruchu – PIR Sensor 2

PIR_D203B_250

Skoro już wiecie jak można pozyskać i jak obsługiwać w podstawowy sposób czujniki PIR  to teraz możemy się zająć na poważnie, gdyż poprzednia cześć zawierała jedynie podstawowe informacje o samych czujnikach i ich używaniu.

Jest to jednak bardzo proste i w sumie ułomne dlatego wzorem ParalaX-owych  czujników Motion Sensor zrobimy porządek z naszym ustrojstwem :)

PIR-1

Każdy dobrze działający czujnik musi mież jakiś układ wzmacniający i umożliwiający ustawienie czułości dlatego też nasz z poprzedniego artykułu raczej jest dosyć ułomny. Tymczasem po zapoznaniu się z notą :

http://www.futurlec.com/PIR_D203S.shtml

dotyczącą naszego czujnika wymontowanego z AirWicka  widzimy zalecany układ wzmacniacza, z którym powinien PIR203S współpracować. W układzie przykładowym z noty użyto LM324 jednak nie nada się dla nas dlatego że na jego podstawie stworzymy lepszy układ, o mniejszej liczbie elementów i z możliwością pracy na 3,3V co nie jest bez znaczenia w naszym przypadku.  Całość bazuje na LM358, nota tutaj :

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm158-n.pdf

co zresztą widać na naszym schemacie poniżej:

przechwytywanie11

Teraz nasz układ może spokojnie zastąpić HC-SR501 Paralaxa. Zatem czas na program:

He, he,  no możemy sobie pomigać diodą, ale dobra napiszmy jakiś poważniejszy kod…

Jak widać jest nieco bardziej rozbudowany od poprzedniego, ale cały czas dążymy do doskonałości więc ewolucja oprogramowania musi nastąpić, komentarze są jednoznaczne a cały kod nie powinien być trudny w zrozumieniu dlatego też nie będę go tutaj omawiać.  Płytkę być może zrobię pod nasz czujnik więc znajdzie się w downloadzie.

Tymczasem to koniec opisu czujnika PIR sami pomyślcie do czego go użyć. :)