Cypress — Tanie płytki dużo możliwości

Firma Cypress jest znana od lat 80 jako producent pamięci CMOS SRAM, EEPROM, oraz układów PAL i TTL.  Rozwija tez mało popularne wśród amatorów układy PSoC,

które w tym artykule chciałem wam przybliżyć oraz nakreślić czym są układy PSoC, jak też  przedstawić niedrogie zestawy prototypowe, tradycyjnie traktując temat po łebkach i z przymrużeniem oka z jak najmniejszą dawką wiedzy i wartości dydaktycznej. Artykuł zawiera LOKOWANIE PRODUKTU :)

PSoC czyli Programble System on Chip  to stosunkowo zaawansowana rodzina układów zawierających w strukturze i zamkniętych w jednej obudowie zarówno mirokontroler jak też i matrycę sygnałów mieszanych składającą się na urządzenia analogowe i cyfrowe, które są niemalże dowolnie konfigurowalne tworzące szereg układów peryferyjnych.

Pierwsze PSoC pojawiły się już w 2002 roku, ale w tym miejscu zainteresujemy się głównie PSoC4 i PSoc5, które to są produkowane od 2013 kiedy to wprowadzono rdzeń ARM Cortex-M.


—>  Nieco bliższe poznanie … PSoC  czyli co jest czym….


W uproszczeniu można powiedzieć że mamy do czynienia z mikrokontrolerem , jednakże  PSoC to zintegrowany obwód wykonany w technologi SONOS , który składa się z 3ch zasadniczych bloków:

 • Rdzenia
 • konfigurowalnych bloków analogowych i cyfrowych
 • programowalnego trasowania i łączenia

To właśnie te ostatnie 2 bloki są najistotniejszą różnicą w porównaniu z konwencjonalnymi mikrokontrolerami.

Co ciekawe układy PSoC posiadają trzy oddzielne przestrzenie pamięci :

 • stronicowany SRAM dla danych
 • Flash dla instrukcji i stałych
 • Rejestry I/O umożliwiających dostęp do konfigurowalnych bloków i funkcji logicznych.

Poniekąd układ PSoC jest podobny do ASIC , gdzie bloki mogą być przypisane do szerokiej gamy funkcji wzajemnie połączonych układów ale w odróżnieniu od ASIC nie jest wymagany specjalny proces produkcyjny w celu utworzenia niestandardowej konfiguracji. Tą w PSoC tworzy się programowo. Można też porównać naszego PSoCka do układów FPGA w sumie dlatego że podobnie jak FPGA po włączeniu zasilania musi zostać skonfigurowany — jednak w PSoC odbywa się to poprzez wczytanie zestawu instrukcji z pamięci FLASH. Dzięki rdzeniowi i zawartym typowym peryferiom jak tez i pamięciom możemy porównać PSoC do mikrokontrolera w połączeniu z układem PLD i programowalną strukturą analogową. Podobnie jak w mikrokontrolerze wykonywany kod współdziała z określonymi przez użytkownika peryferiami.

—> Bloki Cyfrowe:

Bloki cyfrowe PSoC to właściwie maszyny stanu konfigurowane przez rejestry i tu warto wspomnieć, że są ich aż dwa typy :

 • DBBxx  – bloki cyfrowe ogólne
 • DCBxx  – bloki komunikacji cyfrowej (one zawierają szeregowe moduły I/O jak SPI, UART, I2C itd….)

Każdy blok cyfrowy stanowi 8-bitowy zasób, który można konfigurować przez funkcje cyfrowe lub moduły użytkownika UM oraz poprzez łączenie tychże bloków tym samym przekształcając je w zasoby 16, 24 i 32bitowe. W taki sposób można tworzyć 16bitowe PWM i Timery.

—> Bloki analogowe:

Podobnie jak cyfrowych są też dwa rodzaje bloków analogowych:

 • CT — Bloki czasu ciągłego , które składają się z obwodu wzmacniacza operacyjnego oznaczone jako ACBxx
 • SC — Bloki przełączników , te zaś pozwalają na tworzenie złożonych obwodów dla sygnałów analogowych i są oznaczone jako ASCxy

To wszystko pozwala na modyfikacje i personalizację każdego modułu niemalże w dowolny sposób , a elastyczność ścieżek PSoC umożliwia na przypisanie niemal dowolnych funkcji i dowolnych peryferii do dowolnego pinu w sposób bardziej swobodny niż w tradycyjnych mikrokontrolerach  (głównie arm posiadających remaping) w sposób Globalny.

To tak pokrótce bo opis byłby zbyt wielki na nasze skromne możliwości , jednak warto poznać z czym mamy do czynienia co ułatwi nam ewentualne podjęcie decyzji o użyciu układów PSoC w naszych projektach co znacznie ułatwią nam tytułowe zestawy prototypowe dostarczane przez producenta wraz ze środowiskiem projektowym.

Poznajmy zatem te zestawy :)


CY8CKIT-049-42xx PSoC 4 Prototyping Kit 

Jest to bardzo nisko budżetowa płytka prototypowa pozwalająca na łatwe przetestowanie i tworzenie aplikacji na rodzinę PSoC4 , Zestaw ten oparty jest o rdzeń ARM Cortex-M0, umożliwia dostęp do wszystkich I/O dostępnych dla układu. Do programowania dostarczony jest kontroler Cypress USB-Serial (CY7C65211) który umożliwia wgranie kodu przy pomocy programu narzędziowego Hoster za pośrednictwem bootloadera zawartego w układzie docelowym jakim jest 44 pinowy CY8C4245AXI-483

Podstawowe informacje :

 • 32bitowy Rdzeń ARM Cortex-M0 pędzony 48MHz
 • 32KB pamięci FLASH
 • 4KB pamięci RAM
 • 36 pinów I/O
 • Wbudowane peryferia :  I2C , SPI , UART
 • Możliwość programowania przez interfejs SWD

Szczegóły w NOCIE Układu :  CY8C4245AXI

Więcej informacji oraz narzędzia na stronie : CY8CKIT-049-42xx PSoC 4 Prototyping Kit 

Płytkę można zakupić w firmie FARNEL w cenie 17,11pln netto.


CY8CKIT-059 PSoC 5LP Prototyping Kit

Ta płytka jest również niskobudżetowa ale na pokładzie mamy już potężniejszy układ oparty o rdzeń ARM Cortex-M3 jak też zintegrowany Programator/Debuger pozwalający na wgranie i debugowanie oprogramowania poprzez interfejs SWD. Płytka udostępnia dostęp do wszystkich pinów układu. wyposażona jest również w 1 diodę led (niebieską) i przycisk dostępne dla użytkownika , oraz USB Klient. zawarty na płytce układ PSoC5 CY8C5888LTI-LP097 to potężne narzędzie wyposażone między innymi w :

 • 32bit rdzeń ARM Cortex-M3  pędzony 80MHz
 • 256KB pamięci FLASH
 • 64KB pamieci RAM
 • 38 pinów I/O
 • wbudowane peryferia : CAN, I2C, UART, USB
 • Interfejs SWD

Szczegóły w nocie układu CY8C5888LTI

Więcej informacji oraz narzędzia na stronie : CY8CKIT-059 PSoC 5LP

Płytkę można zakupić w firmie FARNEL w cenie 41,52pln netto


W obu przypadkach można odłączyć moduły programujące. Ponadto z płytki 2 (czarnej) programator można używać do programowania wszystkich układów PSoC z rodzin 4 i 5 wyposażonych w rdzenie Cortex-M , Co dodatkowo uatrakcyjnia gdyż za jednym zamachem mamy i płytkę do zabawy i programator.

Oba zestawy są bardzo ciekawe i pozwalają w tani i prosty sposób wejść w świat układów PSoC. Niski budżet widać nawet po opakowaniach którym są po prostu kartoniki, które na tylnej stronie mają wyklejony Quick Start GUIDE , gdzie rozpisane mamy Piny dostępne na płytce oraz adres strony produktu gdzie można pobrać potrzebne nam do zabawy oprogramowanie, w którym znajdziemy szereg aplikacji przykładowych .

Płytki wyjęte z opakowań.

Quick Guide po drugiej stronie tekturki :)

Osobiście polecam te zestawy , dodatkowym atutem do zabrania się za układy PSoC może być też seria poradników autorstwa Mirosława Kardasia w związku z wypuszczeniem shielda dla zestawu ATB 1.05 właśnie z układem PSoC 5LP firmy Cypress

ale o tym więcej na kanale youtube :  Atnel – mirekk36

Gdzie są omawiane podstawy i początki z tą ciekawą rodziną jak też i omówione środowisko PSoC Creator, oraz  poniekąd z czasem również na mojej stronie gdzie pokażę kilka ciekawych rzeczy związanych z układami Cypressa na wyżej przedstawionych zestawach oraz najnowszym układzie PSoC6  który poza potężnym rdzeniem Cortex-M4 posiada też moduł łączności BLE 5.0 i wiele innych zasobów ……

Od razu też informuję zwolenników teorii spiskowych, że w żaden sposób nie mam zamiaru konkurować z Mirkiem.

Polecam zakup prezentowanych płytek choćby ze względu iż posiadacze ATB 1.5x którzy nabędą shield ATB z Układem PSoC 5 będą potrzebować do niego programatora :)  Płytki nie są drogie , budżetu nie rujnują , a jednocześnie pozwalają poznać odmienne podejście do mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M.

Miłej zabawy w PSoC’enie …

2 myśli w temacie “Cypress — Tanie płytki dużo możliwości

 1. Wady PSOC5 jakie widzę na szybko :
  – temp pracy 85 st max 105 st jakie widziałem dla wybranych partii , oznacza , że do ekstremalnych warunków to się nie nadaje
  – obudowa 100 pin to tak amator może mieć pod górę z zagospodarowaniem tego i przylutowaniem
  – 80 MHz max, nie widzę danych ile to MIPS daje ???
  – słaba dostępność w PL (nie jest to popularna seria)
  Zalety na szybko :
  – przyjazny i darmowy soft
  – specyficzne możliwości architektury PSOC5
  – budzące się wsparcie ze strony Pana Mirka z firmy ATNEL

  • — trochę dziwne podejście
   To zasadniczo zalęzy ja mam z PSoC do czynienia od rdzenia 8051
   i nie narzekam …
   jak jest zasadność użycia to używam PSoC , a jak nie (a zwykle nie) to STM32 , kinetis czy renesas

   takie czasy ….
   :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.