Cóż to za potwora ta LORA :)

Już jakiś czas posiadam moduły LORA RA01 jestem po wstępnych testach i w mojej ocenie wypada dość rewelacyjnie na tle konkurencji.

Lora to w skrócie rodzaj komunikacji bezprzewodowej sieci rozległej  LPWAN (Low-Power Wide-Area Network ) zaprojektowany w ten sposób by  umożliwić duży zasięg przy małej przepływności danych oraz relatywnie niskim zapotrzebowaniu na energię. Ma to znaczenie zwłaszcza przy konstruowaniu czujników zasilanych bateryjnie.

Jest to możliwe dzięki autorskiej technologi modulacji spektralnej sygnału radiowego CSS (, chirp spread spectrum) dla LPWAN  o niskiej  częstotliwości  czyli w pasmach:

  • 169MHz
  • 433MHz
  • 868MHz  (używane w Europie)
  • 915Mhz  ( używane w Ameryce północnej)

Ale w tej chwili to mało istotne …  a przynajmniej nie mniej od tego że moduły które sa w moim posiadaniu to Lora RA-01 na 433MHz  .. w zasadzie mogę modulowac sygnał w zakresie od 410 do 525Mhz 

Moduł jest niewielki przeznaczony do montażu na adapterze lub docelowej płytce, komunikacja układu z mikrokontrolerem odbywa się za pośrednictwem popularnej magistrali SPI więc nie trzeba tego nikomu tłumaczyć :)

Niska transmisja  danych  zasadniczo ograniczająca się do kilku bajtów/s  w połaczeniu z modulacją LORA pozwalają na uzyskanie bardzo niskiej czułości odbiornika radiowego sięgającego aż do  -134dBm, a to w połączeniu z mocą wyjściową nadajnika lory  +14dBm  przekłada się na wyjątkowo wysoką skutecznością zasięgu łącza sięgającą  aż do  148dB.

Co to znaczy w praktyce ??   a dużo moi drodzy bo przekłada się na zasięgi :

  • 22 Km dla LOS (teren otwarty)
  • 2 Km dla NLOS (teren zabudowany)

Dzięki pracy na niskich częstotliwościach jest mniejsze tłumienie strat w mniej zaśmieconym paśmie jakim jest obecnie 2.4GHz. Dodatkowo niskie częstotliwości zapewniają  dobrą penetrację przeszkód terenowych jak mury ceglane , drzewa, a nawet beton.

Moduł jest naprawdę genialny spełnia 100% oczekiwań i parametry nie są bełkotem marketingowym dla pseudo komunikacji na modułach RFM  itd … LORA  charakteryzuje się :

  1. Dobrą czułością
  2. Dobrą penetracją przeszkód terenowych ..

pozwala to na uzyskiwanie dużych odległości połaczeń sieci urządzeń zwłaszcza w przypadku scenariusza miejskiego gdzie mamy naprawdę trudne warunki transmisji. Dzięki czemu właśnie LORA pozwala na budowanie sieci typu Smart CITY  co w przypadku miejskim nie jest bez znaczenia gdyż znacznie redukuje rozmiar sieci szkieletowej ale też i znacząco jej koszty (repeatery, bramki , koncentratory)

moje RA-1 osadziłem na Adapterach z Alliexpress i wykonałem najpierw testy na właśnie tych druciakach .. tu uzyskałem naprawdę zadawalające rezultaty .

  1.  Moduł odbiornika zamontowany na rurce na balkonie  (4piętro)
  2.  Moduł nadawczy połączony z GPS umieszczony na dachu mojego Freelandera

Oba urządzenia używały płytek FREEBOARD z mikrokontrolerem MKL25Z128 i programem napisanym w mbed.

Zadaniem odbiornika było notowanie na komputerze w pliku XLS  parametrów  GPS czyli  dostawał  dane w stringi ze zdania GPGGA z GPS :)  Jako ze mieszkam w sumie na obrzeżach miasta z mojego balkonu można powiedzieć mam teren o średnim problemie miejskiej transmisji  zatem ruszyłem w stronę miejscowości Zawada …

Straciłem połączenie po przebyciu 7,9Km

oczywiście układ kilka razy się zgubił i nie przesłał danych ale to dlatego że mi się rozłączył , spadł z auta i wlokłem go wiszącego na szybie tylnej :)

Na mapce niebieskim punktem jest zaznaczone miejsce umieszczenia odbiornika:) W drugą stronę wybrałem się pieszo i straciłem kontakt z układem po przebyciu ok 900m , ale tu same bloki nawet na dół musiało się przebić przez betony na drugą stronę bloku w którym mieszkam.  Nie straciło jednak łączności nawet w windzie ….

Jak na małe antenki które nieco rozciągnąłem .. rewelacyjny zasięg i możliwości. Zachęcony takimi wynikami poszedłem dalej ,  i zainstalowałem antenę typu JAGA  rurowa na  odbiorniku (balkon)  zaś kierunkową siatkę na samochodzie … :) To co uzyskałem przeszło moje oczekiwania …. REWELACJA

I to na tyle moi drodzy … tym razem :)

Jeśli będzie taka potrzeba i zainteresowanie tematem udostępnię kody testowe i  wieloma wnioskami i informacjami podzielę się na forum sunduino. pamiętajcie jednak że nie będzie kodów dla atmegi , arduino … tylko dla kinetis i stm32  ew LPC

 

 

 

 

 

3 myśli w temacie “Cóż to za potwora ta LORA :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.