Atmel Xplained Mini

SS105290

Z serii Xplained pojawiła się nowa płytka dla amatorów. Tym razem można powiedzieć, że firma Atmel zaszalała gdyż wreszcie do zestawu dołączono programator  ba nawet debuger ale zobaczmy co tak naprawdę w trawie piszczy …. (znaczy w płytce:))

Płytkę Xplained Mini możemy zakupić w Kamami za w sumie niewielkie pieniądze ok 50pln otrzymujemy xplainowaty mini kartonik , do którego wciśnięto woreczek Antystatyczny (pozdrowienia dla kolegi Antystatycznego gdyż jak zawsze się przydał :)) w którym znajdziemy równie niewielką płytkę ….. sami zobaczcie :)

SS105283

SS105284

SS105286

Sama płytka wygląda dość mizernie niemniej wersja B została znacznie poprawiona w porównaniu z poprzednikiem ….  Egzemplarz  który otrzymałem do testów od KAMAMI jest wyposażony w mikrokontroler  ATmega168PB, który stanowi odświeżoną wersję poprzedniej wersji P i poza tym co miała poprzedniczka wersja PB  ma Automotive Qualification  dzięki czemu podobno jest odporniejsza na zakłócenia i dostosowana do pracy w trudnych warunkach. Jak na razie pisze  Atmel w wersji PB dostępne są tylko mikrokontrolery ATmega48/88 i 168  oczywiście szczegółowe dane znajdziecie na stronie ATMEL wróćmy jednak do naszej płytki :

SS105353

  1. Zamiast złącza stykowego  mamy gniazdo mikroUSB duża wygoda.
  2. Stabilizator 3,3V
  3. Nowy Debuger mEDBG oparty o ATmega32u4 pracujący z protokołem cmsis-dap, poza debugowaniem programu po usarcie (debugWIRE) umożliwia także komunikację na wirtualnym porcie COM.
  4. Bohater czyli ATmega168PB  taktowaną 16MHz
  5. Tradycyjne złącze ISP do podłączenia programatora
  6. Zgodne ze shieldami arduino złącza listwowe (wlutowywane we własnym zakresie) znacznie ułatwiające dokonywanie połączeń jak też i użytkowanie  shieldów  arduino co również jest bardzo wygodne.

Ponadto na naszej płytce znajdziemy sporo wyprowadzonych na pady w rastrze 2,54mm, jak uart, vin, vbus, czy dodatkowe złącza GND i VCC , oraz wszystkie dostępne GPIO. Dodatkowo dostępna jest dioda LED0 i przycisk SW0.  Brawo dla firmy ATNEL. O dziwo nawet otwory montażowe są wygodnie umieszczone i z masowane :)

Praca z płytką jest rzekłbym przesadnie łatwa dla chcącego zająć się programowaniem amatora. Całość sprowadza się do zainstalowania najnowszego Atmel Studio i  podłączenia płytki do gniazda USB w komputerze (czy aby jednak na pewno) ??  ….

W zasadzie tak , płytka jest automatycznie rozpoznawana przez AS od wersji 6.2, warto też zerknąć do dokumentu  Xplained Mini User Guide, który wyjaśnia podstawowe zagadnienia dotyczące instalacji i uruchomienia płytki, warto też w tym miejscu dodać że na płytce wgrano oprogramowanie demostracyjne które nadaje morsem napis ATMEL :)

Przechwytywanie

Kod dema oczywiście jest dostępny na stronie Atmel i wygląda tak:

 

 

To co …  spróbujmy coś tam wgrać :)

Gdy już wszystko ładnie zainstalujemy i podłączymy po odpaleniu Atmel Studio ukaże nam się zakładka informacyjna naszej płytki — tak działa właśnie auto identyfikacja naszej płytki (żeby się jeszcze samo ustawiło wszystko inne) .

Przechwytywanie

W tym w sumie momencie możemy zacząć zabawę z naszą płytką i napisać pierwszy program. Nie będę tu pisał jak utworzyć nowy projekt wszyscy to wiedzą , warto wspomnieć że w ustawieniach projektu musimy ustawić debuger, oraz oczywiście taktowanie naszej płytki czyli 16MHz …

Przechwytywanie

Jak widać musimy się zdecydować na jedynie słuszną ATmega168PB, po chwili utworzy się nasz pusty projekt ledusblinkus….

Przechwytywanie

Ustawiamy zatem w ustawieniach projektu nasz debuger emDBG  i interfejs debugWIRE.

Przechwytywanie

Oraz w ustawieniach toolchania ustawiamy F_CPU=16000000 jak wyżej widać … pozostaje teraz nam tylko napisać nasz mało ambitny na początek kod :

Klikamy na  > zaświeca się zielona dioda na debugerze  i po chwili nasza dioda LED0 , która podpięta jest pod pin PB5 zaczyna radośnie blinkać …

SS105355

klikamy więc II i zatrzymujemy nasz program  dioda debugera gaśnie … oto okno debug…

Przechwytywanie

Wszystko działa jak należy czas pomyśleć o ambitniejszych programach .. Tymczasem polecam płytkę początkującym właśnie ze względu na wbudowany debuger który dla małych atmeg nie był w ogóle dostępny ,a dzięki mEDBG  jest dostępny dla mikrokontrolerów nie posiadających interfejsu JTAG  gdyż teraz wystarczy UART  i  można porozumiewać się z mikrokontrolerem  przez protokół cmsis-dap  interfejsem debugWIRE , który był dostępny dla ARM a teraz jest w 8bitach….

Miłej zabawy …