ATMEL Studio 7 — nowy wymiar

Studio7__HomePage_980x352

Atmel Studio 7 zostało oparte na silniku Visual Studio Shell 2015 dzięki czemu jest szybsze i wydajniejsze, a jednocześnie nowy silnik poza optymalizacją pracy wprowadza też nowy jeszcze bardziej intuicyjny sposób pracy. Od tej pory programowanie nigdy nie było prostsze, a zarządzanie łatwiejsze ….

Instalacja trochę trwa , ale to zrozumiałe w końcu instalowane jest sporo nowych rzeczy :) Nawet Toolchain zarówno dla 8 jak i 32 bitów jest w nowej wersji, oraz niezliczona ilość przykładów …..(ok 1600 :P) na różne płytki i moduły ..  Oraz co ważniejsze i chyba nawet najważniejsze Zintegrowane IDE dla 8 i 32Bit z pełną integracją z Arduino (dzięki wtyczce Visual Micro) co powoduje, że praca z mikrokontrolerami  w języku C i C++ staje się przyjemnością.

Przechwytywanie

Po uruchomieniu widzimy nową i ulepszoną stronę startową tak by zawsze zawierała istotne i nowe informacje aktualne dla urządzeń których używamy do pracy nad projektami.  Ponadto poprawiono też system pomocy który obecnie dużo lepiej integruje dokumentację w trybie on-line .

Przechwytywanie1

Nowością też jest Atmel Data Visualizer, ta wtyczka  rejestruje i wyświetla dane w czasie pracy. Co w połączeniu z narzędziami ATmel  (zasilanie z debugera) lub z Płytek Xplained PRO , pozwala monitorować zużycie energii przez urządzenie podczas standardowej sesji debug.  Dzięki próbkowaniu można dokonać pomiarów zapotrzebowania na energię naszej aplikacji i poprawić kod miejsc który wywołuje skoki zasilania :)

368c0ef6-12da-4a96-b124-586271f65fc6

Oczywiście i tu nie zabrakło Market Place, strasznie popularny się zrobił jak niemal grzybica stup. Na szczęście większość wtyczek i dodatków jest dostępna za FREE, a ich instalacja jest banalnie prosta i od razu można używać.

Przechwytywani66e

Inaczej mówiąc teraz można wreszcie zająć się programowaniem , a nie walką z niedziałającym środowiskiem i sprzętem.

Atmel Studio 7 jest całkowicie bezpłatne , zintegrowane z ATMEL Software Framework(ASF), która to jest potężną biblioteką przykładowych i nie tylko kodów źródłowych – na tą chwilę 1600 przykładowych projektów dostępnych za DARMO.

  • Integracja z ASF zapewnia błyskawiczny dostęp do gotowych do użycia kodów.
  • AS7 ułatwia ponowne użycie kodu co umożliwia projektowanie zróżnicowane.
  • Wspiera proces rozwoju produktu poprzez łątwy dostęp do zintegrowanych narzędzi i rozszerzeń oprogramowania dzięki Atmel Gallery.
  • Skraca czas wprowadzania produktów na rynek, zapewniając zaawansowane funkcje, eko-systemu sprzętowo programowego.  

sine-wave

Tak wiele za tak niewiele … Nic tylko używać :)  DO POBRANIA właśnie tu:)


 

Słowem PODSUMOWANIA !!

Pobrałem i zainstalowałem. W Istocie wiele zalet dostrzegam jak też i rozwój. Nowy toolchain działa szybciej, kod wynikowy jest mniejszy. Samo IDE pracuje fajnie bez odbić czy zwieszek, ładnie wykrywa podłączone płytki Xplained oraz narzędzia,  To dobry krok naprzód dla oprogramowania do projektowania zintegrowanego.  Dla mnie praca z AS7 jest przyjemna i wygodna mam wszystko pod ręką bez zbędnego balastu śmieci jak w innych IDE dla AVR.  Ponadto zintegrowanie z Arduino  pozwala na jeszcze łatwiejsze projektowanie i bardziej intuicyjne. Dzięki czemu praca z AVR, SAM, XMega , ESP8266 jest przyjemnością.  Siadasz i programujesz :)  Tego właśnie się oczekuje od środowiska programistycznego i ATmel Studio 7 to właśnie oferuje .

banner_uc3

Do dyspozycji mamy ponad 300 mikrokontrolerów AVR i ARM , QTouch Composer, Wireless Composer i wiele innych.

No i świetny edytor dla ARDUINO :)

Przechwytywanie1111

Moim zdaniem warto …..

Miłego programowania w Atmel Studio 7.