Android Studio

Jak wiecie jestem raczej przeciwnikiem Androida, w sumie nie jest to dziwne gdyż jest powolny, niekoniecznie stabilny na słabszych urządzeniach i kłopotliwy. Można powiedzieć zabawka , namiastka czegoś co działa … , ale to tylko moje zdanie… i moja ocena, która opiera się na niezadowoleniu z działania sprzętu o niego opartego.. niemniej …..

Niestety mnogość urządzeń z tym czymś jest tak ogromny, ze chciał nie chciał, zostałem poniekąd zmuszony do przejścia na tą jakże ciemną stronę … I tak jakoś niechcący z odruchem wymiotnym spojrzałem w stronę:


ANDROID STUDIO


Po przeczytaniu Guida dostępnego na stronie projektu – TUTAJ zasadniczo wydaje się być Ok i dosyć przystępne.

Dlatego też postanowiłem przyjrzeć się mu z bliska …   auććć  …. chyba nieco za blisko:)  W każdym razie … może nie będzie to taka porażka wiec zobaczmy … co dalej:

 

Instalacja środowiska …

Instalka jak zawsze jest mocno opasła zajmuje całe 1.8GB i można pobrać ją tu: Kliknij

Instalacja niczym nie odbiega w sumie od innych aplikacji zasadniczo to w sumie ogranicza się nasza rola do klikania NEXT …. i zajmie nam jakieś 5GB na dysku …  zostaną zainstalowane na dysku komponenty:

  • Android Studio
  • Android SDK
  • Android Virtual Device

Oczywiście jak zawsze musimy akceptować postanowienia licencyjne i całe stado innych wymysłów …  po czym możemy wybrać Lokalizacje :

Ja ścieżki zostawiam domyślne … po czym spytani zostaniemy o skróty w menu start i wreszcie zaczyna się instalowanie właściwe …

Trochę to potrwa przy takim spaślaku :)

…..  5min później …

trwa i trwa … chyba zajmę się czymś innym ….

… 8 min zgroza na moim staruszku , ale już jest …


Odpalamy …

Instalacja się kończyła więc zobaczmy ten koszmar jaki nas czeka … na żywo …

Splash jak wiele podobnych … i brak info że coś się dzieje …

 

Trochę trwa 1 uruchomienie … zanim pasek co to widać kawałek na screenie dobiegnie do końca, więc trzeba się uzbroić w cierpliwość zanim zobaczymy :

Co jest do diabła … jeszcze nie skończył instalacji ??  No cóż czego się można spodziewać po twórczości studentów i zabawkowym systemie … klikamy next next … ale  tak na moje  trąci to myszką …

wygląda na to że jeszcze będzie dużo pobierania …. jak widać nic się nie zmieniło nawet Visual Studio 2017 RC Community się lepiej zachowuje i szybciej i płynniej to przechodzi … tylko ten Xamarin …  dobra poczekam jeszcze …

Tymczasem następuje rozpakowanie śmieci na dysku , których pewnie 80% nie będzie nikomu do niczego potrzebna :)  ale  SDK się zaktualizowało , zainstalowało więc może wreszcie się uruchomi ….

HURAAAAAA !!!!!!!!

Wybieram na początek Import an Android code sample  (na samym dole) gdyż zanim się zacznę denerwować przy pisaniu aplikacji zobaczymy jak to to działa ….

hmm…

Tu muszę przyznać że jestem pod wrażeniem przejrzystości przygotowania materiałów przykładowych przeglądałem zasoby dłuższy czas i duży PLUS za to, kawał dobrej roboty …

Mnogość rozwiązań jest przeogromna ,  a przygotowanie ich  naprawdę rewelacyjne. Wszystko ładnie pogrupowane tematycznie , z podglądem i opisem. Zasadniczo na każdą okazję i z wszystkim co możemy znaleźć w smartfonach i tabletach tłuczonych na kilogramy przez żółtych sprytnych kosmitów ….

Przyznaję się bez bicia że jest lepiej niż wyglądało na początku … i może taki przeciwnik jak ja się do tego rozwiązania przekona ??

Tymczasem jednak … czekamy aż się wczyta example … ech,….  te oczekiwania i brak jakiś informacji co się dzieje są strasznie denerwujące i potrafią skutecznie odstraszyć od używania niektórych rzeczy …

sam edytor środowiska wygląda nieźle i nawet do mnie przemawia,

Myślę że można je polubić .. i się przekonać do pracy i tworzenia aplikacji dla Androida , spodobało mi się też to, że dostajemy jasne wytyczne i informacje w sprawie ew. braków komponentów czy toolsów lub też ich konieczności aktualizacji co odbywa się sprawnie i bez konieczności restartu środowiska.

Na tą chwilę za mało czasu by poznać je lepiej jednak odnoszę wrażenie że wszystko pracuje spójnie i sprawnie. Byle by nie powiedzieć że dobrze lub co gorsza bardzo dobrze …   ale musze to niestety powiedzieć jest dobrze .. naprawdę dobrze.

Nawet przygotowanie emulatora i wybór rozdzielczości i urządzenia jest zrobiony nader dobrze. 

Oczywiście jak to działa się przekonam niebawem w praktyce tymczasem muszę stwierdzić z żalem iż jednak jest to dopracowane środowisko i  ma szanse dobrze pracować i się można przyzwyczaić do niego, może się okazać że właśnie Android Studio jest złotym środkiem do tworzenia aplikacji pod ten system.

Reasumując  środowisko Android Studio  ma spore wymagania  … łyka nam jakieś 800MB pamięci operacyjnej, no ale pracujemy w javie wiec też się niema co dziwić, jednak jest dobrze rozplanowane i nie przytłacza ogromem zbędnych funkcji i wodotrysków.  Informacje są spójne i doskonale opisują kłopoty i ich rozwiązania :)

np mój komp jest już nieco leciwy i choć ma sporo mocy i dużo ramu to jednak:

będzie miał kłopoty w virtualizacją, praca z emulatorem Androida dla ARM będzie 10 razy wolniejsza niż na sprzętowym debugu.  Dlatego osobiście będę testował na sprzęcie aplikacje , ale też zostałem poinformowany o możliwościach i kłopotach .

Tym sposobem,  myślę że dłuższa znajomość z Android Studio jest mi pisana i na chwilę obecną choć robię to niechętnie mogę to środowisko polecić tym co chcą popisać swoje aplikacje dla Androida