AI Thinker – nowe moduły GSM/GPRS

Ta firma mieszcząca się w ShenZhen, która powstała w 2012 roku, skoncentrowana jest głównie na rozwiązaniach IOT. Dzięki wykorzystaniu nowych technologi  dostarcza tanie zestawy dla developerów. AI – Thinker obecnie jest wiodącym dostawcom rozwiązań bezprzewodowych dla IOT  i zasypuje nas coraz ciekawszymi rozwiązaniami …

Tym razem dzięki uprzejmości sklepu Elty.pl trafiły do mnie moduły GSM/GPRS właśnie z w/w firmy. Moduły te są wyjątkowo ciekawym kąskiem dla amatorów i dlatego postanowiłem nieco je opisać ….


A6C GSM/GPRS


Ten moduł jest dostarczany na niewielkiej płytce:

W zestawie znajdziemy też antenkę GSM i kamerkę o rozdzielczości 0,3mpix, OV7670 , no niby nie wiele , ale zdjęcia są nawet niezłe , po za tym dostępna jest też lampa błyskowa LED :)

na warstwie Top mamy wiec złącze kamerki, LED Flash,  sam moduł A6C , gniazdo Anteny  i przycisk POWER który uruchamia przetwornicę. Działanie modułu sygnalizuje dioda led w kolorze czerwonym umieszczona obok gniazda anteny.

Tu mała ciekawostka moduł ma zasilanie poprzez gniazdo USB -mini poprzez przetworniczkę umieszczoną na spodniej części płytki  gdzie też umieszczono gniazdo mini SIM. Wyprowadzenia modułu są wyprowadzone na wygodne złącza goldpin .

Specyfikacja  modułu:

Jak więc widać moduł A6C łączy w sobie moduł GSM/GPRS z aparatem CMOS. Wszystko rozmieszczono na niewielkiej płytce o rozmiarach 34x43mm, pozwala on w prosty sposób zbudować kamerkę bezprzewodową pozwalającą na wykonanie zdjęcia i przesłanie go via GPRS na serwer. Można też sterować kamerką poprzez SMS.

 


 

 

Kolejnym ciekawy modułem jaki wpadł w moje ręce jest combo GPRS/GPS moduł ten również produkowany przez Ai Thinker jest również ciekawym urządzeniem gdyż możemy za jego pomocą prosto zbudować urządzenia śledzące pojazdy czy też drony i wiele innych systemów mobilnych.   A jest nim :

 


A7 GPRS/GSM


Również A7 jest dostarczany na płytce o takich samych wymiarach jak poprzednia, 

W komplecie otrzymujemy płytkę z modułem oraz 2 antenki  jedna dla GPRS druga GPS?

budowa jest podobna do A6C również mamy przycisk Power , piny wyprowadzone na wygodne złącza goldpin jak też i 2 złącza Anten dla GPRS i GPS

Na dolnej stronie płytki oczywiście gniazdo mini SIM i przetwornica , oraz co ciekawe w tym egzemplarzu nie ma osadzonego miniUSB do zasilania, ale jest miejsce  po za tym zasilanie wyprowadzone jest również na goldpiny więc niema problemu.

Moduł pracę również sygnalizuje świeceniem diody LED.

Oba moduły mają wspólne parametry za wyjątkiem kilku różnic, jak własnie q A6C obsługa kamerki , a w A7 moduł GPS…  czyli:


Specyfikacja :

 • zakres napięć:  3.3 – 4.2V
 • temperatura :  -30℃ do + 80 ℃
 • BootV: >3.4V
 • Zapotrzebowanie na prąd w stanie czuwania :  mniej niż 3mA
 • Pasmo GSM/GPRS:  850, 900, 1800, 1900MHz
 • Czułość: <-105
 • Kamera:   OV7670   0,3Mpix   —  A6C
 • GPS:    NMEA   — A7

Funkcje

 • Voice CALL :  TAK
 • RTC
 • SMS :  TAK
 • GPRS :   TAK zgodny z GSM Phase 2/2+
 1.  Class 4 (2W @ 850/900 MHz)
 2.  Class 1 (1W @ 1800/1900 MHz)

Pobieranie:  85.6Kbps,  Wysyłanie :  42,8Kbps  —

Wspiera USSD, PPP, TCP, UDP, HTTP, FTP, SMTP, MUX

 

 • Komendy AT:  TAK     Moduł wspiera standard GSM07.07, 07.05 oraz rozszerzone komendy zaimplementowane przez Ai  Thinker
 • UART :  TAK  x 2   TTL 3,3V  —  jeden dla downloadu, i jeden dla komend AT

Dodatkowo moduły wspierają cyfrowe i analogowe audio oraz kodowanie dźwięku HR, FR, EFR, AMR.  Moduły posiadają certyfikaty  CE/ FCC/ RoHS/ CTA

 • A6C   —  Wsparcie dla kamery OV7670  0,3Mpix  kontrolowanej przez komendy w standardzie AT :

 

 • A7  — Wsparcie dla modułu GPS / AGPS  ,  Informacje lokalizacji w standardzie NMEA  możliwość obsługi przez osobny UART oraz komendy AT

 


Oficjalne firmware v3 dla modułów A6 , A6C i A7 :

Firmware v3 dla A6/A6C/A7
Firmware v3 dla A6/A6C/A7
A6_A6C_A7_V3_firmware.zip
4.1 MiB
248 Downloads
Szczegóły

Dokumentacje:

A6, A6C , A7 datasheet
A6, A6C , A7 datasheet
A6_A7_A6C_datasheet-EN.pdf
1.0 MiB
298 Downloads
Szczegóły
AT Command
AT Command
A6A7A6CA20_AT_Commends.pdf
4.0 MiB
390 Downloads
Szczegóły
A6C Camera OV7670
A6C Camera OV7670
A6C-7.png
344.2 KiB
102 Downloads
Szczegóły

 

Jak więc widać moduły są dosyć ciekawe i mają wiele możliwości, oba testowałem z poręcznym EM-USB-01  na terminalu SunDEBUNAL współpracują na wybranym porcie COM z prędkością  115200bps.

oraz kartą sim w sieci PLUS.  Pracują bardzo dobrze , niema kłopotów z połączeniem z siecią , jak to miało miejsce z m59e ,  dodatkowe funkcje dostępne w modułach uatrakcyjniają ich i tak niską cenę.  Osobiście zainteresował mnie też moduł A20 , którego nie mam na razie na biurku.  Niemniej już mam kilka pomysłów na wykorzystanie A7 jako moduł powiadamiania i śledzenia pojazdu :)

Tymczasem to wszystko …

 

4 myśli w temacie “AI Thinker – nowe moduły GSM/GPRS

 1. Faktyczne ciekawa sprawa z A7 szkoda że cenowo wychodzi drogo w sumie , ale za gotowe rozwiązanie i sprawność oraz bezproblemowe działanie to nie duża cena w porównaniu z m590e (tani) a sim900 czy fibcomy … cena jest zatem do przejścia i to bardzo przystępnie.

  • m590e wydaje się być ok do prostych zastosowań, oczywiście irytujący jest brak powtarzalności , różne firmware i fakt, że są to moduły z odzysku. Ale dla większości powinno wystarczyć, że są w ogóle :) A6 / A6C / A7 i A20 z Ai Thinkera to inna liga dla trochę bardziej wymagających użytkowników :) Cena nie jest specjalnie wysoka jeśli się weźmie pod uwagę jakość i możliwości.

Możliwość komentowania jest wyłączona.