Zigu, zigu, zigu ….aj aj jajjj….

imgres

Określa specyfikację protokołów transmisji danych w systemach bezprzewodowych  i sieciach typu MESH czy CLUSTER TREE. Sieci oparte o ZigBEE mają niewielki apatyt na energię, przepływność do 250kbps i średni zasięg 100m. Używa się ich głównie w sieciach sensorowych , personalnych WPAN , systemach automatyki domowej oraz systemach alarmowych i monitoringu.

images

ZigBEE dla warstw PHY i MAC używa standardu IEEE 802.15.4 umożliwiający transmisję danych bezprzewodowo z użyciem metody dostępu CSMA/CA w pasmach 868 oraz 915MHz w modulacji BPSK i 2,4GHz O-QPSK gdzie przewidziano 15 kanałów o szerokości 5MHz.

W sieciach ZigBEE spotykamy trzy typy urządzeń:

  • koordynator  — to węzeł początkowy do którego dołącza się kolejne urządzenia. Rola koordynatora zwykle polega na zbieraniu danych z sieci. W sieci może być tylko jeden koordynator.
  • ruter — służy do przekazywania danych dalej i umożliwia wiele przeskoków (multihop  routing)
  • urządzenie końcowe — ono przesyła dane do rutera do którego zostało przyłączone można tez redukować zapotrzebowanie na energię poprzez usypianie urządzenia

 

topolgie_20120104161929_20120104162021

 

ZigBEE nie jest tak popularne jak rozwiązania oparte o Bluetooth czy WiFi, ale stanowi łakomy kąsek w układach sterowania gdyż dają wiele możliwości i są mniej podatne na dostęp z zewnątrz.

xbee

Oczywiście rozwiązań opartych o ZigBEE jest sporo , ale nas będzie interesować i na tym się skupimy proponowane przez Texas Instruments. Stanowi je układ SoC  czyli CC2530 zawierający moduł radia 2.4GHz oraz rdzeń 8051 z 256kb pamięci Flash.

ti_cc2530

Schemat blokowy układu prezentuje się następująco:

cc2530block

Oczywiście szczegóły na na stronie producenta …. Texas Instruments CC2530

Teraz skupmy się na tym czego będziemy potrzebować do zestawienia komunikacji.  Łatwo nie będzie , ale nie musimy sami wykonywać płytki gdyż tanio można dostać gotowe moduły ZigBEE z układem CC2530 oraz antenką ….. rozejrzyjmy się zatem za układami które nam będą potrzebne w przysłowiowym sklepie za rogiem.

Potrzebne ZABAWKI 

Odwiedzamy więc popularny sklep ELTY.PL , który ma dobre ceny i wiele akcesoriów i modułów w tym to co trzeba do ZigBEE w dobrych cenach. ….

Core2530  to niewielki moduł zawierający układ CC2530F256RH.

Przechwytywanie

Ten niewielki moduł wykonany przez chińską firmę WaveShare jest wykonany naprawdę w wysokiej jakości. Poza samym układem ma wyprowadzone wszystkie piny UC dzięki czemu mamy dostęp do SPI, ADC, UART i GPIO ponadto otrzymujemy też antenkę co powoduje że jest gotowy zasadniczo do pracy. Cena modułu to 42pln , a wiec nie jest specjalnie wygórowana.  W układach jest wgrane podstawowe oprogramowanie demonstracyjne. Potrzebujemy 2 moduły do zabawy.

CC Ddebuger – to programator debuger dla układów CC25xx

Przechwytywanie

Przyda się nam on w celu zmiany oprogramowania w naszych modułach oraz dopasowania opcji komunikacji czy też dodania funkcji naszemu ZigBEE. CCDebuger również jest wykonany przez WaveShare i jest dostępny w cenie 110 pln,  Warto go mieć pod ręką gdyż moduły mają potężny potencjał i dużo możliwości oferują  tak więc zbrodnią było by używanie ich jako bezprzewodowy UART.  W komplecie z Debugerem otrzymujemy:

  • kabel ISP 10pin
  • Przewód USB
  • Płytę z dokumentacją i oprogramowaniem

CC-Debugger-package

—- Sam Debuger stanowi klon produktu Texas Instruments i jest z nim zgodny w 100% . Bezproblemowo instaluje się w systemie Windows 10 64bit i pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie pracy z układami CCxxxx opartymi o rdzeń 8051 (SoC). Pozwala na konfigurację i programowanie układów w zakresie napięć 1.2 do 3.6V. Jest wspierany przez oprogramowanie:

Oprogramowanie z Texas Instruments jest bezpłatne , ale wymagana jest rejestracja.

Pinout złącza IDC wygląda następująco :

CC-Debugger-JTAG-Header

Dokładne dane znajdziecie na stronie produktu :  CC Debuger 

Obsługa jest prosta i bez problemowa, po podłączeniu do USB zostają zainstalowane sterowniki.  Na pokładzie mamy jedną 2 kolorową diodę LED i przycisk RESET.

 

I to w zasadzie wszystko co nam będzie potrzebne by wystartować z komunikacją ZigBEE niemniej warto zaopatrzyć się w zestaw developerski, który ułatwi nam zabawę z modułami oraz ich użytkowaniem i sprawnym testowaniem naszych aplikacji również dostępny w 2ch wariantach:

ZB502 i ZB600 , które są dostępne z różnymi akcesoriami, których opisem zajmę się w kolejnych częściach sagi o ZigBEE

SS105522

Na tą chwilę to wszystko możecie zacząć kompletować zabawki gdyż w następnych częściach zajmiemy się już poza opisem widocznej wyżej płytki również możliwościami naszego układu CC2530 oraz komunikacją bezprzewodową i sterowaniem urządzeniami.

Miłego.