CY8CKIT-049-42xx PSoC 4 — szersze spojrzenie

Dziś zajmiemy się szerszym poznaniem niedocenionej w tej chwili „czerwonej” płytki Cypressa, poznamy zasoby oraz nieco więcej o niej się dowiemy. Pomimo ze mamy kilku malkontentów twierdzących że się nie opłaca …

 

Nasza tytułowa płytka jest stosunkowo niewielkich rozmiarów podobnie jak zawarty na niej układ PSoC4 co nie oznacza że jest jakaś słaba …  ale zacznijmy od początku ..

Rzut oka na płytkę:


Jak nie trudno zauważyć jest ona czerwona :) wiec dla uproszczenia będę później pisał o niej „czerwony psotek” .  Składa się z 2ch części:

 • moduł komunikacji USB
 • moduł mikrokontrolera PSoC

co na schemacie blokowym przedstawia się następująco:

Jak widzicie łatwo możemy wyróżnić bloki funkcyjne oraz niektóre z właściwości płytek, jak też od razu widać że nasz PSoC4 jest programowany przez interfejs UART przy pomocy Bootloadera.

Moduł Komunikacji:


Sam układ komunikacyjny jest oparty o układ CY7C65211-24LTXI który stanowi funkcjonalnie USB-SERIAL Bridge będący dosyć zaawansowanym nawet gdy porównamy go z układami FTDI.  Moduł podpinamy do USB przy pomocy złącza krawędziowego tzw. USB Finger wytrawionego na PCB (co moim zdaniem nie jest najlepszym rozwiązaniem) ale koszty są obniżone :) , zaś do układu docelowego 4 pinami złącza J5 — tak to wygląda na schemacie :

Oczywiście moduł jest zintegrowany z pcb, ale nic nie stoi na przeszkodzie by rozdzielić oba urządzenia i używać ich osobno , co umożliwi nam zastosowanie modułu z McU w docelowych projektach, ale też i pozwoli na szersze wykorzystanie możliwości naszego modułu komunikacji, który poza UARTEM  posiada również interfejsy SPI i I2C  oraz 6 GPIO, którymi można sterować z poziomu aplikacji.

Zerknijmy na schematy naszego modułu:

 

Dodatkowo układ nasz posiada w okolicy złącza USB Finger dwa piny:

 • Suspend
 • Wake UP

Pozwalające na usypianie i wybudzanie układu w sumie zdalne:)

USB SDK i konfiguracja:  USB-Serial SDK  Configuration Utility,


Ponadto na odwrocie „pudełko/koperty” znajdziemy go również wraz z mini guidem:

CY8CKIT-049-42xx board:


Ten w sumie niewielki fragment płytki, może nie jest imponujący i bogato wyposażony , ale przede wszystkim miało być tanio więc niema się co dziwić że na pokładzie poza samym układem i niezbędnymi elementami znajdziemy tylko jeden przycisk oraz jedną diodę LED w kolorze Niebieskim.  Jednak nie oznacza to, ze jest tak do końca skromnie i że pewnie będzie mało można się pobawić … nic bardziej mylnego …

Płytka posiada wyprowadzone wszystkie złącza układu PSoC gdzie znajdziemy :

 • J1 — Wyprowadzenia GPIO
 • J2 — Wyprowadzenia GPIO + (wydzielone złącze SWD do programowania)
 • J3 — złącze UART

To niewiele ??  zaglądnijmy więc do serca naszego układu:)

Centralnie na naszej płytce został osadzony układ PSoC4  CY8C4245AXI i choć niewielkich jest rozmiarów posiada imponujące jak na maluszka właściwości. Najbardziej charakterystyczny jest tu nowoczesny i ekonomiczny 32 bitowy rdzeń ARM Cortex-M0, Jest to najprostsza postać ARM pozwalająca na pracę z zegarem 48MHz. Doposażony jest w 4KB RAM i 32KB FLASH  – powiecie słabo i mało , nic bardziej mylnego układ jest naprawdę bardzo wydajny ale dodatkowo jak to w PSoC mamy jeszcze szereg innych udogodnień w postaci ponad 100 komponentów pozwalających na budowę wirtualnych układów analogowych i Cyfrowych, a są to:

 • 12Bit SAR Diff ADC
 • 2 x Op-Amp
 • 2 bloki komunikacji szeregowej
 • 4 bloki H/W TCPWM
 • 7 i 8 bitowe IDAC
 • moduł CAP Sense
 • moduł Proximity Sense
 • ponad 30 GPIO
 • Analogowe przełączniki MUX/DEMUX
 • Analogowe komparatory
 • Kontroler LCD

i wiele innych ciekawych możliwości . Wiec jak widać nie jest tak biedny jak się wydaje nasz tani zestaw.

Da ciągle opętanych magią cyferek ilością MHz i MIPSÓW  dopowiem, że każdy kto coś miał styczność z rdzeniami ARM Cortex-M0  wie, że przelicznik wydajności tych rdzeni wynosi 0,9 mips/MHz  …  wiec resztę chyba sobie każdy wyliczy, choć nie samymi mipsami człowiek żyje :)


UWAGA  !!!

ZESTAW JEST OBSŁUGIWANY TYLKO W ŚRODOWISKU WINDOWS 


Szczegóły znajdziecie na stronie producenta : psoc-4-cy8ckit-049-4xxx-prototyping-kits

Pinout naszego maluszka:

Płytka jest prosta w użyciu , wystarczy pobrać ze strony wyżej oprogramowanie , zainstalować i wsunąć do gniazda usb , po chwili zainstalują się sterowniki , płytka sygnalizuje działanie żółtą diodą , po chwili uruchamia się i zobaczymy migającą niebieską diodę led — z wgranego dema.

Potrzebne Oprogramowanie:

Na tą chwilę to wszystko jeśli chodzi o demonstrację tego ciekawego zestawu s PSoC4 , następnym razem przejdziemy do poznania drugiego zestawu z PSoC5 na pokładzie , ale też i poznamy nieco lepiej od wewnątrz czerwonego maluszka pokażę kilka przykładów i ciekawych projektów.  zarówno na jedną jak i na drugą płytkę oraz poznamy zaawansowane metody użycia modułu komunikacyjnego USB z czerwonej płytki.

Seria będzie skierowana do użytkowników też ATB 1.04  gdyż do niej będziemy podłączać nasze psotki  i w tym środowisku sprzętowym dokonywać rewolucji na miarę tego stulecia … :)

Miłej zabawy …